TP ukarana na wniosek Netii

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na TP karę w wysokości 12 mln zł za nieuzasadnione podwyżki opłat za połączenia międzystrefowe i międzynarodowe rozpoczynające się od numeru 0-708-1.

Prezes UOKiK uznał, że "TP SA nadużyła swojej pozycji rynkowej, a negatywne skutki odczuli zarówno alternatywni operatorzy, jak i konsumenci." Poprzez numery 0-708-1, alternatywni operatorzy i portale oferowały tanie rozmowy międzystrefowe i międzynarodowe, z których mogli korzystać abonenci TP. Z początkiem października Telekomunikacja Polska podniosła ceny za połączenia 0-708-1 do 71 groszy brutto, przy czym - niemal jednocześnie - obniżyła opłaty za niektóre połączenia międzynarodowe oraz wprowadziła atrakcyjne pakiety darmowych minut w połączeniach zagranicznych. Do dnia podwyżki cena połączenia była bardzo atrakcyjna i wynosiła 35 groszy brutto, czyli znacznie mniej niż najtańsza opłata za minutę połączenia międzynarodowego oferowanego przez TP SA (73 grosze brutto). Liczba połączeń realizowanych w ten sposób stale rosła (np. między sierpniem 2004 a sierpniem 2005 zanotowano wzrost o niemal 6 mln minut), a równolegle ze zwiększeniem zainteresowania usługami 0-708-1 zaobserwowano zmniejszenie udziału TP SA w połączeniach międzynarodowych... Podnosząc ceny Telekomunikacja Polska faktycznie wpłynęła na zmniejszenie zainteresowania usługami świadczonych przez alternatywnych operatorów (przykładowo, w sierpniu 2005 ruch generowany za pośrednictwem numerów 0-708-1 wynosił ok. 6,5 mln minut, natomiast w październiku zmniejszył się do 4,8 mln minut). Tym samym - w ocenie Urzędu - spółka ograniczyła konkurencję na rynku połączeń telefonicznych" - informuje UOKiK.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na mocy tymczasowej decyzji zablokował podwyżkę już w październiku 2005 r. "W decyzji kończącej postępowanie Prezes UOKiK uznał, że TP SA nadużyła swojej pozycji rynkowej, a negatywne skutki odczuli zarówno alternatywni operatorzy, jak i konsumenci... W ocenie UOKiK nie ma uzasadnienia dla 100-proc. podwyżki dokonanej przez TP SA. Wszystkie swoje decyzje spółka podjęła jedynie w celu ograniczenia konkurencji na rynku połączeń telekomunikacyjnych i wyeliminowania z rynku alternatywnych przedsiębiorców" - głosi komunikat urzędu.

"Wymierzona Telekomunikacji Polskiej kara w wysokości 12 mln 187 tys. zł ma charakter represyjny oraz prewencyjny" - uzasadnia UOKiK.

Od decyzji UOKiK TP może odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.