TOP hasła wyszukiwarek 2004 roku

Kto pyta, nie błądzi - a kto szuka informacji, ten coraz częściej sięga po internetową wyszukiwarkę. Tegoroczne rankingi najczęściej poszukiwanych haseł wskazują, że w 2004 roku chcieliśmy wiedzieć więcej na temat wojny z terroryzmem, wyborów prezydenckich oraz tanich linii lotniczych. Jako nowości na top liście pojawiły się zapytania o zdalną pracę, zarobki oraz spyware.

TOP hasła wyszukiwarek 2004 roku
Roczne raporty najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki haseł dają okazję, żeby przyjrzeć się temu, co najbardziej intrygowało użytkowników internetu w mijającym roku. To też ciekawa lektura dla reklamodawców, którzy promują swoje usługi i produkty za pośrednictwem sponsorowanych odnośników.

Jak wskazuje Lycos, tegorocznym fenomenem była ilość zapytań dotyczących Janet Jackson i jej niezbyt fortunnego wystąpienia podczas przerwy w imprezie Super Bowl, kiedy to telewidzowie mieli niespodziewaną okazję zobaczyć jej obnażoną pierś. W przeciągu dwóch tygodni zapytania dotyczące tego wydarzenia wygenerowały największą ilość ruchu w całej 5-letniej historii Lycosa.

AOL wskazuje, że w ciągu 24 godzin po zakończeniu Super Bowl, hasło "Janet Jackson" było wpisywane 80 razy częściej niż jedno z najpopularniejszych w wyszukiwarce haseł: "Britney Spears", które na tegorocznej liście znalazło się na pierwszym miejscu (drugie przypadło Paris Hilton, trzecie wspomnianej Janet Jackson).

TOP 10 zapytania wyszukiwarek 2004 roku

TOP 10 Google: najpopularniejsze hasła 2004

1. Britney Spears

2. Paris Hilton

3. Christina Aquilera

4. Pamela Anderson

5. Pogaduszki

6. Gry

7. Carmen Electra

8. Orlando Bloom

9. Harry Potter

10. MP3

TOP 10 NetSprint: najpopularniejsze hasła 2004

1. Sex

2. MP3

3. Gry

4. Download

5. Filmy

6. Praca

7. Tapety

8. Sms

9. Programy

10. Kartki

Począwszy od maja zwiększyła się ilość zapytań dotyczących wojny w Iraku. Przypomnijmy, że 18 maja pojawiła się paraliżująca wszystkich informacja o obcięciu głowy amerykańskiemu cywilowi - Nickowi Bergowi - który został pojmany w Iraku. Udostępniony w internecie film prezentujący całą egzekucję był najczęściej pobieranym plikiem w tamtym miesiącu.

Tegorocznym top hasełm Google.com zostało zapytanie o Britney Spears. Trzy następne na liście zajęły kobiety show biznesu: Paris Hilton, Christina Aquilera oraz Pamela Anderson. Użytkownicy najpopularniejszej wyszukiwarki pytali też o pogaduszki, gry oraz MP3.

Polskie poszukiwania

Jak wskazuje raport wyszukiwarki NetSprint, wciąż top hasłem jest zapytanie o sex (top zapytanie 2004 roku). Na drugim miejscu znalazło się hasło MP3, a na trzecim słowo "gry". Wielu polskich użytkowników zainteresowanych było też pobieraniem plików z sieci oraz poszukiwaniem pracy.

W kategorii programy, najczęściej wpisywanym w okienku wyszukiwarki NetSprint hasłem była nazwa popularnego komunikatora Gadu-Gadu (konkurencyjny program Tlen uplasował się na 8 miejscu). Drugie i trzecie miejsce zajęły dwa rozwiązania P2P - Kazaa i Emule. W mijającym roku nastąpił znaczący wzrost zainteresowania programami antywirusowymi. Dwa z nich - Mks_Vir oraz Norton Antyvirus - znalazły się odpowiednio na czwartym i szóstym miejscu rocznego zestawienia.

W rankingu marek firm tegorocznym top hasłem została po raz kolejny fińska Nokia, pokonując swojego głównego niemieckiego konkurenta - Siemensa. Na trzecim miejscu uplasował się inny koncern zza Odry - intensywnie inwestujący w Polsce Opel. Pierwszą dziesiątkę zamyka Heyah, której wejście na rynek telefonii komórkowej doprowadziło do sporego zamieszania w branży mobilnej i w konsekwencji przyczyniło się do znacznej obniżki cen kart pre-paid.

Gobalne spojrzenie

Z kolei w Google.com najpopularniejszą marką okazał się serwis aukcyjny: eBay. Największy internetowy sklep - Amazon.com - znalazł się dopiero na czwartym miejscu w rankingu, po Walmart oraz MapQuest. Ranking TOP 5 zamknął Home Depot.

Wśród haseł związanych z technologią prym w Google.com wiodły tapety, drugie miejsce przypadło programowi KaZaA. Dużo ruchu generowały również zapytania o pliki muzyczne MP3, spyware oraz Linuksa.

Z raportu AOL wynika, że w tym roku do pięćdziesiątki najczęściej wypisywanych haseł weszły zapytania o zdalną pracę (18 miejsce), zarobki (5 pozycja) oraz tanie bilety lotnicze (27 miejsce). Hasło spyware wygenerowało w tym roku dużo więcej ruchu niż w ubiegłym i znalazło się na 43 miejscu TOP 50 AOL.

Zeszłoroczne zestawienie TOP haseł

Najpopularniejsze zapytania 2004 roku

TOP 5 Google: najpopularniejsze hasła związane z technologią 2004

1. Tapety

2. KaZaA

3. MP3

4. Spybot

5. Linux

TOP 10 Net Sprint: najpopularniejsze programy 2004

1. Gadu Gadu

2. Kazaa

3. Emule

4. Mks_Vir

5. Power GG

6. Norton Antyvirus

7. WinAmp

8. Tlen

9. Nero Ahead

10. Internet Explorer

TOP 5 Google: najpopularniejsze marki 2004

1. Ebay

2. Walmart

3. MapQuest

4. Amazon

5. Home Depot

TOP 10 NetSprint: najpopularniejsze marki 2004

1. Nokia

2. Siemens

3. Opel

4. Idea

5. Plus

6. Ford

7. Era

8. Sony

9. Honda

10. Heyah