TED: Hans Rosling opowiada o światowym ubóstwie

"Świat dzielimy na kraje rozwinięte i rozwijające się" - z tą powszechną opinią walczy szwedzki uczony Hans Rosling, który przez 20 lat zajmował się Afryką i problemami jej mieszkańców. Według niego Afryka Subsaharyjska to region, któ

Hans Rosling jest z wykształcenia lekarzem i statystykiem. Dzięki połączeniu wiedzy z tych dwóch dyscyplin, pokazuje rozwój państw w kontekście umieralności niemowląt w relacji do PKB kraju. Wiele danych jest naprawdę zaskakujących. Na przykład zestawienie rozwoju krajów ze wzrostem emisji dwutlenku węgla - według Roslinga rozwój bez zwiększenia produkcji gazów cieplarnianych jest praktycznie niemożliwy.

Podczas swojego wystąpienia profesor Rosling korzysta z bardzo interesującego narzędzia: program Trendalyzer pozwala na pokazywanie animację danych statystycznych pokazując je na osi czasu. Aplikację stworzyła założona przez niego fundacja Gapminder, w marcu 2007 r. przejął ją Google. O tym programie, który pozwala w bardzo przystępny sposób pokazywać duże ilości danych statystycznych wspominał podczas swojego wystąpienia na konferencji TED Tim Berners-Lee.

W swoim wystąpieniu Hans Rosling wyjaśnia też jakie czynniki mają największy wpływ na wychodzenie krajów z ubóstwa. A na koniec swojego wystąpienia robi coś, czym zapiera dech w piersiach widowni i łamię konwencję konferencji. Musisz to zobaczyć!

Konferencje TED to prestiżowe spotkania, podczas których występujący opowiadają o swoich doświadczeniach, przemyśleniach, wynikach badań lub ideach. Nazwa "TED" to skrót od słów "Technology, Entertainment, Design", a konferencja odbywa się pod hasłem "Ideas worth spreading" - idee warte rozpowszechnienia.

Na stronach Computerworld.pl prezentujemy kilka najciekawszych zdaniem redakcji prezentacji. Po obejrzeniu wystąpienia zapraszamy do jego oceny. Dzięki głosom Czytelników zrobimy zestawienie najciekawszych przemówień z konferencji TED.

Film jest dostępny w wersji z polskimi napisami.