TED: Elisabeth Gilbert opowiada o kreatywności artystów

Pisarka Elisabeth Gilbert opowiada o tym jak cierpią artyści podczas kreatywnej pracy i dlaczego tak się dzieje już od 500 lat. Mówi też o tym jaki wpływ na twórców mają... elfy, skrzaty i dobre wróżki.

Elisabeth Gilbert jest autorką kilku książek, m.in. "Jedz, módl się, kochaj". Z uczestnikami konferencji TED podzieliła się sceptycyzmem otoczenia, jaki towarzyszy wyborowi kreatywnego zawodu. Na początku wszyscy pytali ją "Czy nie obawiasz się, że nie zrobisz kariery w tym zawodzie i nic z tego nie wyjdzie?". Gdy napisała książkę "Jedz, módl się, kochaj", która została światowym bestsellerem ludzie zaczęli ją pytać "Czy nie obawiasz się, że już nigdy nic lepszego nie napiszesz?" Odpowiedź w jej przypadku na oba pytania brzmiała "tak". Mimo tych obaw nadal jest pisarką.

W swoim wystąpieniu Elizabeth Gilbert porusza też ważny temat ryzyka emocjonalnego związanego z kreatywnością - pracy artystów od lat towarzyszy śmierć, samobójstwa, alkoholizm. Okazuje się, że metodę na poradzenie sobie z tym problemem mieli starożytni Rzymianie i Grecy. Jaką? Czy artystom w tworzeniu pomagają skrzaty i elfy? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Podczas konferencji TED występujący opowiadają o swoich doświadczeniach, przemyśleniach, wynikach badań lub ideach. Nazwa "TED" to skrót od słów "Technology, Entertainment, Design", a konferencja odbywa się pod hasłem "Ideas worth spreading" - idee warte rozpowszechnienia.

Na stronach Computerworld.pl prezentujemy kilka najciekawszych zdaniem redakcji prezentacji. Po obejrzeniu wystąpienia zapraszamy do jego oceny. Dzięki głosom Czytelników zrobimy zestawienie najciekawszych przemówień z konferencji TED.

Film jest dostępny w wersji z polskimi napisami.