TED: Barry Schwartz o paradoksie wyboru

TED to znane na świecie konferencje, na których prezentowane są "idee warte rozprzestrzeniania" ($ideas worth spreading$). TED to skrót od "Technology, Entertainment, Design". I właśnie te tematy są poruszane podczas wystąpień. Na polecanym przez nas filmie amerykański psycholog Barry Schwartz mówi o tym, że duży wybór wcale nie oznacza wolności.

Konferencje TED odbywają się od 1984 r. Swoje wystąpienia na temat otaczającego nas świata mieli nobliści, właściciele największych firm (Bill Gates, Larry Page i Sergey Brin), Bill Clinton, Al Gore czy Gordon Brown. Każdy z nich ma tyle samo czasu - 18 minut.

Wystąpienia są publikowane w Sieci, dzięki czemu możemy obejrzeć co się działo w Dolinie Krzemowej podczas kolejnej konferencji. Do połowy 2009 roku 25 mln ludzi z całego świata obejrzało je 250 mln razy.

Na stronach Computerworld.pl mamy zamiar zaprezentować kilka najciekawszych zdaniem redakcji prezentacji. Po obejrzeniu wystąpienia zapraszamy do jego oceny. Dzięki głosom Czytelników zrobimy zestawienie najciekawszych przemówień z konferencji TED.

Na początek zapraszamy do obejrzenia prezentacji amerykańskiego profesora psychologii Barry'ego Schwartza. W swoim wystąpieniu atakuje on główną doktrynę zachodnich społeczeństw: wolność wyboru. W ocenie Schwartza, zbyt duży wybór nie czyni nas wolnymi, ale paraliżuje nasze działania i czyni nas niezadowolonymi.

Film jest dostępny z polskimi napisami.