Szybsza Neostrada i błyskawiczna odpowiedź Netii i Chello

Wczoraj informowaliśmy o nowej ofercie Telekomunikacji Polskiej - operator zapowiedział zwiększenie prędkości transferu w obu wariantach usługi Neostrada. "Firmy takie jak TP SA - narodowi operatorzy telekomunikacyjni - z reguły nie są liderami cenowymi, lecz starają się walczyć z konkurentami poprzez stałe podnoszenie jakości usług. Decyzja o 'przyspieszeniu' Neostrady to przejaw takiej polityki" - powiedziała nam Barbara Górska, rzeczniczka TP SA. Konkurencja nie zasypia gruszek w popiele - jak udało nam się dowiedzieć, od jutra ruszy konkurencyjna dla Neostrady usługa, przygotowana przez Netię. Zwiększa się również zasięg usługi Chello.

O nowej propozycji Telekomunikacji Polskiej pisaliśmy już wczoraj, w tekście "Przyspieszają Neostradę" -http://www.idg.pl/news/65598.html . Pokrótce nowa oferta wygląda tak: użytkownicy korzystający do tej pory z wolniejszego wariantu Neostrady po 1 maja zaobserwują przyspieszenie transferu z 128 kbps do 320 kbps, zaś 512 kbps zostanie przyspieszony do 640 kbps. Obniżona została również cena usługi - o 7% (jest to związane ze zmianą stawki podatku VAT).

"To taki nasz prezent z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej" - mówi Barbara Górska. Nowa oferta ma objąć zarówno nowych klientów, jak i osoby, które umowę z operatorem podpisały już wcześniej. Co ciekawe, po opublikowaniu w naszym serwisie informacji o 'przyspieszeniu' Neostrady, w komentarzach internautów pojawiły się głosy mówiące, że tak naprawdę usługa z podanymi wyżej prędkościami działa już od dawna, więc jej przyspieszenie będzie jedynie "cennikowe". "Przyznam, że jestem zdziwiona takimi opiniami" - mówi Barbara Górska - "Niekiedy docierały do nas informacje, że usługa działa wolniej, niż deklarowane 512 kpbs - szczerze mówiąc, to właśnie był jeden z powodów podjęcia decyzji o przyspieszeniu Neostrady. Nigdy jednak nie zetknęliśmy się z zarzutem, że Neostrada jest szybsza niż powinna.".

"Firmy takie jak TP SA - narodowi operatorzy telekomunikacyjni - z reguły nie są liderami cenowymi, lecz starają się walczyć z konkurentami poprzez stałe podnoszenie jakości usług oraz duży zasięg usługi. Decyzja o 'przyspieszeniu' Neostrady to przejaw takiej właśnie polityki" - tłumaczy rzeczniczka TP SA.

Alternatywa od Netii?

Jak udało nam się dowiedzieć, już jutro na rynku może pojawić się usługa konkurencyjna dla Neostrady - mowa tu o zapowiadanym od tygodni szerokopasmowym dostępem do Internetu w technologii ADSL Netii. Szczegóły oferty operatora poznamy dopiero jutro (wtedy też opublikujemy szczegółowe informacje) - dziś w siedzibie fiirmy odbyło się spotkanie poświęcone nowej usłudze. Od Jolanty Ciesielskiej, rzeczniczki Netii, dowiedzieliśmy się że już jutro będzie można zamówić nową usługę. Wiadomo również, że rozwiązania telekomunikacyjne niezbędne do jej świadczenia dostarczył operatorowi Ericsson.

Netia wprowadzenie takiej usługi zapowiadała juz w styczniu - wedle pierwszych informacji miało to nastąpić na przełomie marca i kwietnia (pisaliśmy o tym w tekście "Następny konkurent Neostrady" -http://www.idg.pl/news/63070.html ). W ciągu ostatnich kilku tygodni kilkukrotnie próbowaliśmy dowiedzieć się, jak przebiegają prace nad wdrożeniem szerokopasmowego dostępu do Internetu - niestety bez efektu. Dopiero teraz okazało się, że usługa zostanie udostępniona klientom już jutro. Wygląda więc na to, że pewien wpływ na decyzję operatora mogło mieć rozszerzenie przez Telekomunikację Polską funkcjonalności usługi Neostrada.

Wydaje się, że nowa usługa Netii może spotkać się z ciepłym przyjęciem ze strony potencjalnych klientów - szerokopasmowy dostęp do Internetu oferowany przez Telekomunikację Polskę cieszy się dużym zainteresowaniem klientów (świadczy o tym dobitnie fakt, iż w ciągu ubiegłego roku w sieci TP SA aktywowało się ok. 260 tys. użytkowników Neostrady). Klienci narzekają jednak na problemy z jakością usługi oraz wsparciem technicznym (pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Neozdrada?" -http://www.idg.pl/news/61725.html ) - niewykluczone więc, że wielu z nich zainteresuje propozycja alternatywna - czyli dostęp ADSL od Netii.

Ekspansja Chello

Na działania TP SA zareagowała również firma UPC - dziś poinformowano o udostępnieniu od jutra usługi Chello w Lublinie. Lublin stał się więc piątym miastem - po Warszawie, Krakowie, Katowicach i Trójmieście - w którym UPC Telewizja Kablowa oferuje tę usługę. Chello oferuje nielimitowany dostęp do Internetu o maksymalnej prędkości transferu 768 kbps. Pod koniec ubiegłego roku z usługi tej korzystało już ok. 32 tys. użytkowników.