Szybka sieć przez satelitę i GPRS

Rosnąca dostępność usług DSL w ostatnim czasie nieco zmniejszyła zainteresowanie "alternatywnymi" sposobami dostępu do internetu - np. poprzez kanał satelitarny. Rynek ten ożywić ma nowa usługa, ktorą oferuje spółka Go!internet wraz z SES Astra i Centertelem. Co będzie głównym atutem oferty? Go!internet zapewnia, że rozwiązała problem kanału zwrotnego niezbędnego do korzystania z internetu przez satelitę - tzw. "uplink" będzie realizowany poprzez transmisje GPRS w sieci Idea.

"Wprowadzamy na rynek polski pierwszy tego typu produkt, z którym pragniemy dotrzeć do tysięcy osób do tej pory bezskutecznie poszukującyche możliwości korzystania z Internetu. Dzięki połączeniu technologii satelitarnej i komórkowej wreszcie możemy zaoferować kompletny produkt i jeden rachunek łączący obie usługi" - przekonuje Bertrand Jasiński, prezes Go!internet. Ceny wahać będą się od 109 zł do blisko 260 zł w zależności od szybkości transamisji (256 Kbit/s - 1024 Kbit/s) oraz okresu na jaki zawierana jest umowa (12 - 24 miesiące). Wedle deklaracji operatora oferta kierowana będzie głównie do użytkowników indywidualnych, ale także małych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenach o słabszej infrastrukturze telekokomunikacyjnej. Oficjalny start usług Go!internet ma nastąpić w połowie listopada. Do korzystania z nich potrzebny będzie "standardowy" zestaw satelitarny (karta DVB oraz 70-cm antena skierowana na satelitę Astra 19.2 East) oraz modem GPRS. Takie gotowe zestawy będą dostępne w ogólnopolskiej sieci partnerskiej Go!internet.

Co ma wyróżniać propozycję Go!internet od innych ofert satelitarnego dostępu do internetu? Firma wskazuje przede wszystkim na fakt, że klient otrzyma jeden rachunek, od jednego usługodawcy i będzie opłacał stały abonament obejmujący już komunikację w kanale zwrotnym. Atutem usługi ma być więc kompleksowość rozwiązania. Dotychczas oferty satelitarnego internetu reklamowane były zazwyczaj jako "dopalacz" do posiadanego już połączenia dial-up czy łącza radiowego o niskiej przepustowości.

Go!internet to druga (po OnetKonekt - Satelita) usługa jednokierunkowego dostępu sateliternego oficjalnie firmowana w Polsce przez Astrę. Za pośrednictwem specjalistycznych firm w kraju są dostępne także oferty innych operatorów współpracujacych z Astrą czy Eutelsat - np. PlanetSky, SatSpeed, Europe Online.

Go!internet to powstała niedawno spółka córka firmy Linia 1, działającej jako broker usług telekomunikacyjnych B2B i zajmującej sie dystrybucją produktów prepaid.

Więcej o satelitarnym dostępie do internetu:

http://ww.gointernet.pl (strona dostępna wkrótce)

http://www.yansat.pl

http://www.europeonline.com/pl

http://konekt.onet.pl/satelita/