Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Szybka sieć przez satelitę i GPRS

Rosnąca dostępność usług DSL w ostatnim czasie nieco zmniejszyła zainteresowanie "alternatywnymi" sposobami dostępu do internetu - np. poprzez kanał satelitarny. Rynek ten ożywić ma nowa usługa, ktorą oferuje spółka Go!internet wraz z SES Astra i Centertelem. Co będzie głównym atutem oferty? Go!internet zapewnia, że rozwiązała problem kanału zwrotnego niezbędnego do korzystania z internetu przez satelitę - tzw. "uplink" będzie realizowany poprzez transmisje GPRS w sieci Idea.

"Wprowadzamy na rynek polski pierwszy tego typu produkt, z którym pragniemy dotrzeć do tysięcy osób do tej pory bezskutecznie poszukującyche możliwości korzystania z Internetu. Dzięki połączeniu technologii satelitarnej i komórkowej wreszcie możemy zaoferować kompletny produkt i jeden rachunek łączący obie usługi" - przekonuje Bertrand Jasiński, prezes Go!internet. Ceny wahać będą się od 109 zł do blisko 260 zł w zależności od szybkości transamisji (256 Kbit/s - 1024 Kbit/s) oraz okresu na jaki zawierana jest umowa (12 - 24 miesiące). Wedle deklaracji operatora oferta kierowana będzie głównie do użytkowników indywidualnych, ale także małych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenach o słabszej infrastrukturze telekokomunikacyjnej. Oficjalny start usług Go!internet ma nastąpić w połowie listopada. Do korzystania z nich potrzebny będzie "standardowy" zestaw satelitarny (karta DVB oraz 70-cm antena skierowana na satelitę Astra 19.2 East) oraz modem GPRS. Takie gotowe zestawy będą dostępne w ogólnopolskiej sieci partnerskiej Go!internet.

Co ma wyróżniać propozycję Go!internet od innych ofert satelitarnego dostępu do internetu? Firma wskazuje przede wszystkim na fakt, że klient otrzyma jeden rachunek, od jednego usługodawcy i będzie opłacał stały abonament obejmujący już komunikację w kanale zwrotnym. Atutem usługi ma być więc kompleksowość rozwiązania. Dotychczas oferty satelitarnego internetu reklamowane były zazwyczaj jako "dopalacz" do posiadanego już połączenia dial-up czy łącza radiowego o niskiej przepustowości.

Go!internet to druga (po OnetKonekt - Satelita) usługa jednokierunkowego dostępu sateliternego oficjalnie firmowana w Polsce przez Astrę. Za pośrednictwem specjalistycznych firm w kraju są dostępne także oferty innych operatorów współpracujacych z Astrą czy Eutelsat - np. PlanetSky, SatSpeed, Europe Online.

Go!internet to powstała niedawno spółka córka firmy Linia 1, działającej jako broker usług telekomunikacyjnych B2B i zajmującej sie dystrybucją produktów prepaid.

Więcej o satelitarnym dostępie do internetu:

http://ww.gointernet.pl (strona dostępna wkrótce)

http://www.yansat.pl

http://www.europeonline.com/pl

http://konekt.onet.pl/satelita/