Szwedzkie problemy bankowe

Merita Nordbanken Group, właściciel większościowego pakietu akcji Banku Komunalnego, przeżywa awarię centralnego komputera.

Szwedzki bank Nordbanken (należący do Merita Nordbanken Group, jednej z wiodących na świecie instytucji w zakresie świadczenia usług bankowości internetowej) stanął w obliczu katastrofy spowodowanej awarią centralnego komputera. 3,5 milona klientów nie ma dostępu do pieniędzy na kontach, nie może korzystać z bankomatów ani kart kredytowych. Niemożliwe jest również dokonywanie transakcji giełdowych przez Internet. Przyczyny kłopotów nie są jeszcze znane, istnieją podejrzenia, że centralny komputer ma problemy z przestawieniem się na nowe tysiąclecie, lub że przestał funkcjonować wskutek włamania hakerów. Prezes Nordbanken obiecał poszkodowanym klientom odszkodowania za poniesione straty.

Merita Nordbanken Group w 1999 roku kupiła większościowy pakiet akcji gdyńskiego Banku Komunalnego, który zamierza, korzystając z wsparcia szwedzkiego partnera i technologii Softbanku, uruchomić własną ofertę bankowości elektronicznej i internetowej do 2002 roku.