Szwed - Japończyk dwa bratanki

Ericsson prowadzi z Sony rozmowy na temat współpracy w dziedzinie rozwoju i sprzedaży telefonów komórkowych.

Przedstawiciele obu firm odmawiają podania szczegółów negocjacji, z uwagi na to, że rozmowy są w toku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że firmy utworzą spółkę joint venture z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Sony liczy na doświadczenie Ericssona w dziedzinie produkcji telefonów komórkowych, i umocnienie się na tym rynku. Obecnie japoński koncern ma silną pozycję tylko na rodzimym rynku, na którym sprzedaje 5 mln telefonów rocznie. Nie mieści się natomiast na liście dziesięciu największych światowych producentów, gdzie Ericsson ma trzecią pozycję, po Nokii i Motoroli.

Szwedzkiej firmie produkcja telefonów nie wiodła się w ub.r.; przyniosła 1,7 mld USD straty. Ericsson zlikwidował w związku z tym własne fabryki i zleca produkcję wytwórcom sprzętu elektronicznego z Dalekiego Wschodu (Singapuru, Tajwanu). Sojusz z Sony da Ericssonowi dostęp do nowoczesnych technologii, które opracowała japońska firma na potrzeby konwergencji telefonii komórkowej z Siecią i szybkim do niej dostępem. Telefony Sony obsługują m.in. język Java, dzięki czemu dają użytkownikom dostęp on-line do gier sieciowych. Sony wdraża także system ściągania muzyki z Internetu na telefony komórkowe.

<i>Źródło: Bloomberg</i>