Szperus.pl - edukacyjny Wykop od WP

Stworzony przez Wirtualną Polskę Szperus.pl, chce być pierwszym w polskim internecie serwisem agregujący materiały edukacyjne i informacyjne (w formie linków, dokumentów, plików audio oraz wideo) z różnych dziedzin wiedzy. Istotną funkcją, znaną m.in. z serwisów Wykop.pl czy Sfora.pl, jest to, że wszystkie materiały dodają do Szperus.pl użytkownicy, którzy również oceniają ich jakość oraz przydatność w nauce. Jak jednak mówi nam Piotr Malec z WP, w przeciwnieństwie do np. Wykop.pl,"$Szperus.pl nie skupia się na agregowaniu, bądź promowaniu impulsowych wiadomości i wydarzeń"$.

W zamyśle twórców Szperus.pl ma przede wszystkim dostarczać wartościowych informacji o charakterze edukacyjnym.

"Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą do niego dodawać własne materiały oraz tematy, np. matematyka w III klasie gimnazjum, historia starożytnej Grecji, podstawy języka angielskiego, itp." - mówi Agata Pruska, Koordynator Serwisów Edukacyjnych Wirtualnej Polski - "Dzięki ich aktywności powstawać będzie baza wiadomości i odnośników do stron WWW, które można wykorzystać podczas nauki, poszerzając swoją wiedzę o świecie, różnych dziedzinach życia."

Dzięki systemowi ocen i opinii ma powstać aktualna i wiarygodna baza odnośników do najwartościowszych stron edukacyjnych w sieci. Szukając tych interesujących można posłużyć się belką nawigacyjną serwisu (działy: Podstawówka, Gimnazjum, Liceum, Studia, Języki, Internet, Biznes, Technologie), skorzystać z wyszukiwarki, tagów lub rankingów "Najlepsi w kategorii".

Szperus.pl - edukacyjny Wykop od WP
Odpowiada Piotr Malec, z-ca dyr. pionu programowego ds. serwisów społecznościowych i edukacyjnych WP

Wydaje się, że Szperus.pl celuje w ten sam rynek co Wykop.pl czy Sfora.pl. Do którego z tych serwisów jest bliżej Szperus.pl? W czym leży Wasza przewaga?

Piotr Malec: Częścią wspólną Szperusa, Sfory i Wykopu jest na pewno użytkownik - w punkcie centralnym - który decyduje, jakie treści mają pojawiać się w ramach serwisu, dodatkowo je oceniając. Reszta to zdecydowane różnice. Przede wszystkim Szperus.pl nie skupia się na agregowaniu, bądź promowaniu impulsowych wiadomości i wydarzeń.

Do kogo kierowany jest serwis? Znajdziemy na nim kategorie począwszy od "Biznes" do "Gimnazjum" - czy to znaczy, że skierowany jest do wszystkich grup wiekowych?

Zdecydowanym kierunkiem jego rozwoju jest budowanie spójnej, ponadczasowej i merytorycznej bazy materiałów, nie tylko ściśle edukacyjnych. Szperus.pl kierowany jest w pierwszej kolejności do wszystkich uczących się, niezależnie od poziomu nauczania (np. gimnazjum, liceum) czy wieku.

Naszym celem jest realizowanie kluczowego założenia: "Wszystko w jednym miejscu". Przykładowo, pisząc pracę (projekt) na temat "Bezpieczeństwo sieci", naturalnym odruchem jest kilkudniowe, czasem nerwowe, "googlowanie". Interesujące i wartościowe materiały mogą być - w wynikach szukania - na bardzo odległych miejscach. Trzeba więc poświęcić sporo czasu na ich znalezienie i zweryfikowanie ogólnej przydatności. Natomiast Szperus.pl agreguje kluczowe, merytoryczne materiały i podaje ich wypadkową przydatność. Bazuje przy tym na opiniach innych odwiedzających strony i korzystających z zawartych na nich wiadomości. Innymi słowy: to czysta oszczędność czasu:) Oczywiście na zbudowanie mocnej bazy danych potrzeba czasu, jednak biorąc pod uwagę niedawny start projektu, wyniki są zadowalające.

Czy uważacie, że użytkownikom będzie chciało się poświęcać czas na dodawanie nowych tematów, zdjęć i kategorii? W wymienionych wyżej serwisach ta czynność wydaje się dużo łatwiejsza.

Zagadnienie związane z angażowaniem się użytkowników w tworzenie kontentu zawsze jest pewnym "zakrętem" do pokonania. Projektując Szperusa szukaliśmy "złotego środka". W przypadku wcześniej wspomnianych serwisów dodawanie odnośników jest proste, ale należy wziąć pod uwagę charakter materiałów. Publikowane w tych serwisach treści szybko tracą na ważności, stają się nieaktualne, a więc w ciągu kilku dni czy tygodni przestają być interesujące dla odbiorcy. Natomiast materiały dodawane do Szperusa muszą uwzględniać długi horyzont czasowy (to treści, które się szybko nie dezaktualizują, są trwałe), mają wartość edukacyjną, są zweryfikowane pod względem użyteczności przez internautów.

Szkoła w Wirtualnej Polsce (AKTUALIZACJA)

Szperus stanowi element projektu Szkoła Wirtualnej Polski (szkola.wp.pl), łączącego wszystkie serwisy edukacyjne WP (m.in. serwis slowniki.wp.pl, encyklopedia.wp.pl, testwiedzy.pl, pytamy.pl).

Projekt Szkola.wp.pl adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Jego istotnym elementem ma być rozbudowana część poradnikowa - informacje o technikach szybkiego czytania, zapamiętywania, radzenia sobie ze stresem itp. Serwis prezentuje także arkusze egzaminacyjne: maturalne, gimnazjalne, sprawdziany szóstoklasisty.

Szperus.pl - edukacyjny Wykop od WP

Szkola.wp.pl

"Do współpracy z serwisem pozyskaliśmy ekspertów, pełnych zapału ludzi, którzy za pośrednictwem WP odpowiadają na pytania młodych użytkowników dotyczące szkolnych problemów, wyboru ścieżki edukacji, radzenia sobie w trudnych sytuacjach z nauczycielami, rówieśnikami, rodzicami" - mówi Agata Pruska z Wirtualnej Polski, Koordynator Serwisów Edukacyjnych

Aktualizacja: 04 maja 2009 15:24

Szkoła w Wirtualnej Polsce