Szkolenia w Sieci

IBM, Monster.com i Click2learn stworzyły nowe narzędzia, które mają ułatwić pracownikom naukę poprzez Internet.

Firmy IBM, Monster.com i Click2learn zaprezentowały rozwiązania, które mają ułatwić naukę poprzez Internet. Dzięki nim zatrudnieni będą szybciej zdobywać wiedzę, podnosić swoje kwalifikacje, a jednocześnie firmy poniosą mniejsze koszty niż w przypadku tradycyjnych szkoleń. E-learning pozwala także na stałe śledzenie rzeczywistych postępów uczniów w nauce.

Należąca do IBM grupa Mindspan Solutions opracowała Lotus LearningSpace 5.0, platformę zarówno do samodzielnego, jak i grupowego nauczania poprzez sieć. Oprogramowanie Lotus połączono z usługami konsultacyjnymi, które mają poprawić proces nauki. LearningSpace 5.0 będzie dostępny w dwóch wersjach, przeznaczonych do samodzielnej nauki (Core Module) i do nauki w grupach (Collaboration Module). LearningSpace 5.0 jest też zintegrowane ze środowiskiem Lotus Domino.

Także największy na świecie internetowy serwis rekrutacyjny zamierza zająć się e-nauczaniem. Monster.com wprowadza bowiem oparte na witrynach www narzędzie MonsterLearning. Umożliwi ono zdalne uczenie się zarówno pracownikom, jak i osobom, które poszukują dopiero pracy. Będzie m.in. zawierał wyszukiwarkę, która znajdzie odpowiedni kurs czy konferencję online lub offlline. Umożliwi też dostęp do materiałów szkoleniowych.

Ponadto Click2learn, firma oferująca oprogramowanie do e-nauczania, planuje udostępnić we wrześniu br. nową platformę Aspen. Będzie ona przeznaczona do tworzenia, dostarczania oraz zarządzania treścią zdalnych szkoleń. Będzie też zawierała narzędzie do sprawdzania postępów w nauce na każdym z jej etapów.

Według firmy IDC, wartość rynku zdalnego nauczania dla pracowników przedsiębiorstw (corporate e-learning) wzrośnie w USA z 4,2 mld USD (obecnie) do 18 mld USD w 2005 r.