Szesnastordzeniowy procesor SPARC T3 w ciągu miesiąca w nowych serwerach Oracle

Następca procesorów linii UltraSparc T2 wreszcie ujrzał światło dzienne. Pierwsze serwery oparte na nowych procesorach linii SPARC mają być ponad dwukrotnie szybsze od analogicznych maszyn wykorzystujących układy poprzedniej generacji.

Odbywającej się w San Francisco konferencji Oracle OpenWorld towarzyszyła oczekiwana od dawna premiera kolejnej generacji procesorów linii UltraSparc. Szesnastordzeniowe układy mają być zoptymalizowane m.in. pod kątem realizacji najbardziej powtarzalnych obliczeń. Każdy - taktowany częstotliwością 1,65GHz - rdzeń nowego procesora jest w stanie jednocześnie przetwarzać nawet osiem wątków. Układy mają również wbudowane mechanizmy z zakresu szyfrowania danych oraz zintegrowany moduł 10GbE.

Warto wspomnieć, że procesor T3, który w ofercie firmy Sun Microsystems miał zastąpić układy UltraSparc T2 zapowiedziano cztery lata temu. Jego premiera była kilkukrotnie przesuwana. Jednocześnie spekulacje dotyczące dalszych lodów układów linii T3 nasiliły się wraz z ogłoszeniem zamiaru przejęcia firmy Sun Microsystems przez Oracle. Niejasności związanych z wprowadzeniem na rynek układów zapowiedzianych cztery lata temu nie rozwiały także sierpniowe deklaracje przedstawicieli Oracle związane z planami rozwoju układów rodziny Sparc. Mówiło się wtedy, że premiera układów serii T3 zostanie przełożona na przyszły rok. Tymczasem pierwsze serwery wykorzystujące nowe procesory mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. W skład nowej linii serwerów opartych na układach SPARC T3 początkowo wchodzić będą maszyny wykorzystujące od jednego, do czterech nowych procesorów. Poza dużą wydajnością mają charakteryzować się m.in. skalowalnością, integralną obsługą funkcji wirtualizacyjnych oraz rozbudowanymi funkcjami z zakresu bezpieczeństwa.

Nowe serwery mają wykorzystywać m.in. system operacyjny Solaris. Według oficjalnych zapowiedzi warstwa systemowa zostanie zoptymalizowana pod kątem jak najlepszej obsługi środowiska bazodanowego Oracle, oprogramowania warstwy pośredniej Fusion Middleware oraz biznesowych aplikacji amerykańskiego producenta. Nowe rozwiązania serwerowe mają być konkurencyjne m.in. w stosunku do serwerów oferowanych przez koncerny HP i IBM. Analitycy podkreślają również zmianę w nazewnictwie procesorów, które Oracle przejął wraz z firmą Sun Microsystems. Począwszy od linii T3 układy serwerowe mają nosić nazwę SPARC, zamiast dotychczasowej - UltraSparc. Co ciekawe, z wcześniejszych deklaracji przedstawicieli Oracle wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat na rynku zadebiutują serwery SPARC wyposażone nawet w 128 rdzeni obliczeniowych i 64 TB pamięci systemowej.

Czytaj też:

Exadata X2-8 - jeszcze szybsza platforma bazodanowa Oracle

IBM kupuje dostawcę rozwiązań analitycznych - Netezza

Intel znowu inwestuje 5 milionów euro w MALL.PL