Szerokopasowy Internet w domu u co piątego Europejczyka

Liczba posiadaczy szerokopasmowych łączy internetowych zwiększa się najdynamiczniej w mniejszych krajach, m. in. w Belgii, Danii i Holandii. Znacznie trudniej o szybki dostęp do Sieci w atrakcyjnej cenie w takich państwach jak Wielka Brytania czy Francja. Zdaniem Strategy Analytics, do końca tego roku w Europie będzie 33,5 mln posiadaczy szerokopasmowych łączy.

Najnowszy raport Strategy Analytics wskazuje, że znacznie lepiej w zwiększaniu penetracji szerokopasmowego Internetu radzą sobie mniejsze kraje europejskie. Za dobry przykład analitycy stawiają Belgię, Danię i Holandię. W tamtych państwach penetracja usług szybkiego dostępu do Sieci wynosi ok. 26-30%. Dla porównania w większych krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten jest o połowę mniejszy. W Wielkiej Brytanii i Włoszech ok. 13% użytkowników posiada szerokie pasmo, w Niemczech – ok. 15%.

Przez najbliższe lata usługi szerokopasmowego Internetu najszybciej mają rozwijać się w Szwecji, Szwajcarii i Belgii – wskazuje raport Strategy Analytics. Związane będzie to z coraz atrakcyjniejszą ofertą dostępową, którą proponują użytkownikom tamtejsi operatorzy. W ciągu kilku lat penetracja Internetu w tamtych krajach ma wynieść ok. 55-60%.

Strategy Analytics szacuje, że do końca tego roku w Europie będzie 33,5 mln użytkowników szerokiego pasma, co oznacza, że szybkie łącza będzie posiadać 20% domostw. W 2008 roku odsetek ma zwiększyć się do 41%.

USA wciąż dominuje pod względem rozwoju szerokopasmowego Internetu. Obecnie ok. 26,9 mln użytkowników posiada szybkie łącza. Do końca br. ich liczba ma powiększyć się do 35 mln.