Szerokopasmowa Polska: Internet dla biedoty

Autorzy raportu, nie są więc z Telekomunikacją zgodni. Według nich, to właśnie ona odpowiedzialna jest, przynajmniej po części za niezwykle wysokie ceny. Ich zdaniem, to dominacja jednego dostawcy, ogranicza konkurencję i w oczywisty sposób wpływa na windowanie cen. Taka opinia z Centrum im. Adama Smitha nie dziwi - już w listopadzie ubiegłego roku, w wywiadzie przeprowadzonym przez PC World Andrzej J. Piotrowski, dyrektor Instytutu eGospodarki Centrum im. Adama Smitha powiedział: Proszę zwrócić uwagę, że nasz dominujący operator - którego skrótowo nazywam często "Dominatorem" - nie tylko nie działa na rzecz rozwijania się tego sektora usług, ale wręcz go hamuje. Do Telekomunikacji Polskiej należy 90% linii dostępowych więc dyktuje ona rynkowi tempo i warunki. W rezultacie mamy w Polsce rekordowy wzrost procentowy, podczas gdy w innych krajach kwartalnie przybywa więcej linii niż my mamy wszystkich. To tzw. efekt bazy - kto go nie zna daje się uwieść wynikom niczym z PRL-u. Opóźnienie w rozwoju ADSL to już w pełni zasługa sprywatyzowanej TP SA, której właściciel traktuje polski rynek niczym kolonialną zdobycz: rozwój zakresu oferty jest spóźniony do reszty Europy o 3-4 lata. Ale to przecież oczywiste: tam, gdzie tak silną pozycję ma jedna firma, nie ma mowy o innowacjach - są one zbędne. (więcej: TP SA dominuje i hamuje. Zapraszamy też do zapoznania się z ripostą ze strony Telekomunikacji Polskiej: nie ma stagnacji, nie ma monopolu. Jest zaciekła walka!)

Joanna Pasynkiewicz, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży ASTER

Jakie są głównie przyczyny tak wysokich kosztów szybkiego połączenia z Internetem? Dominująca pozycja jednego dostawcy? duże koszta łącz? A może coś innego?

Rozpatrując poszczególne usługi telekomunikacyjne można odnieść wrażenie, że koszty szybkich łączy internetowych są wysokie. Grupa ASTER skupia swoją przewagę na oferowaniu kompleksowych rozwiązań - usługi zintegorwanej - ofercie telewizji, internetu i telefonu. Pełen pakiet usług zapewnia klientowi maksymalne korzyści finansowe. Obecnie Grupa ASTER ma ponad 100 000 klientów usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Ponad 65% klientów naszej sieci korzysta z łączy powyżej 1 Mb/s.

Co jest główną przyczyną stopowania rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce?

Główną przyczyną hamującą rozwój rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce jest brak prostych zasad regulacyjnych oraz oczekiwanie na zakończenie prowadzonego przez UKE procesu uwolnienia pętli lokalnej.

Co wg. Państwa należałoby zrobić, aby choć trochę podgonić Europę w popularyzowaniu szybszych usług?

Wyższe potrzeby związane z pasmem rosną wraz z rozbudową zawartości i usług dostepnych w sieci. Dlatego ASTER jako pierwszy operator telekomunikacyjny wprowadził do oferty internetowej usługę dodatkową - telewizję internetową. Usługa ta polega na retransmisji kanału telewizyjnego poprzez sieć IP na komputer klienta. Obecnie usluga ta jest dostępna dla klientów wszystkich pakietów internetowych.

Zapotrzebowanie na szybszy internet nie jest związane jedynie z dostępem do rozbudowanej zawartości, ale również z umiejętnością korzystania z niej.

Polska w ogonie Europy

Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechnienia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej poświęconego popularyzacji broadbandu, w Polsce odsetek mieszkańców korzystających w domu z tego typu usług dostępowych wynosi niecałe 2%. Na wyższych miejscach uplasowali się wszyscy nasi unijni sąsiedzi - Czesi, Słowacy, Litwini (nie wspominając o Niemcach), a nawet Cypr, Estonia i Malta.

Odsetek mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu (stan na 01.10.2005)

Czytaj więcej: Broadband w Polsce. Unia gani, TP SA chwali

Przyspiesz swoje łącze

Korzystasz z szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale prędkość przesyłanych danych nie jest zadowalająca? Możesz spróbować kilku sztuczek, które wycisną maksimum z Twojego łącza. Prezentujemy zestaw programów do optymalizacji i konfiguracji połączeń internetowych. Obojętnie czy korzystasz z neostrady tp, chello, czy innej usługi - na pewno znajdziesz wśród polecanych aplikacji coś dla siebie.

Czytaj więcej...