Szerokie pasmo w ruchu

RaySat, dostawca usług szerokopasmowych dla poruszających się pojazdów został dofinansowany kwotą 27 mln USD na rozwój i dostosowanie swych systemów do użytku w samochodach osobowych.

Spółka RaySat znana jest głównie z dostarczania sygnału telewizyjnego oraz dostępu do Internetu pasażerom europejskich linii kolejowych. Transmisja sygnałów odbywa się poprzez satelity geostacjonarne. Na dachu pociągów (ewentualnie dużych samochodów ciężarowych) instalowane są anteny z fazowaną matrycą (phased-array antennas), płynnie zmieniającą ułożenie elementów w zależności od siły i kierunku odbieranego sygnału.

Wadą zastosowanej technologii są rozmiary anten, których wysokość wynosi ok. 13 cm, a średnica dochodzi do 81 cm. Tak duże gabaryty ograniczają w sposób znaczący zakres użyteczności rozwiązania. Dofinansowanie RaySat przez inwestora - spółkę Apax Partners - ma pomóc w opracowaniu mniejszych anten, możliwych do zainstalowania w samochodach osobowych.

RaySat wyprodukował ostatnio system antenowy SpeedRay 3000, oferujący przepływności rzędu 2 Mb/s (download) oraz 128 kb/s (upload). Obiekty wyposażone w ten system mogą zatem w łatwy sposób stać się punktami dostępowymi dla pasażerów korzystających z danego środka lokomocji.