Szefowa FTC ma kłopoty w związku z transakcją Google-DoubleClick

Federalna Komisja Handlu wciąż zastanawia się, czy wydać Google'owi zgodę na przejęcie firmy DoubleClick. Tymczasem dwie grupy lobbystyczne stwierdziły, że szefowa Komisji, Deborah Platt Majoras, powinna zostać odsunięta od wpływu na decyzje w ten sprawie. Pani Majoras poprosiła o opinię urzędnika nadzorującego FTC od strony etyki.

Problem w tym, że mąż pani komisarz, John Majoras, jest jednym ze wspólników firmy prawniczej Jones Day, która doradza firmie DoubleClick w sprawach związanych z prawem antymonopolowym. Może to powodować konflikt interesów.

Przedstawiciele Electronic Privacy Information Center (EPIC) i Center for Digital Democracy (CDD) zwracają uwagę, że wcześniej, w podobnych sprawach, pani Majoras wyłączała się z procesu decyzyjnego. Uważają oni, że Deborah Platt Majoras i tym razem powinna postąpić podobnie.

Pani komisarz oraz urzędnik ds. etyki Christian White nie podjęli jeszcze decyzji. Naomiast rzecznik prasowa FTC oświadczyła, że nie zachodzi tu konflikt interesów, gdyż firma Jones Day nie jest stroną i nie będzie występowała do FTC w tej sprawie.

Jeff Chester, dyrektor CDD, uważa jednak, że sytuacja, w której mąż szefowej FTC jest zatrudniony w firmie współpracującej ze stroną sporu, może wpłynąć na decyzje urzędników FTC lub samej pani komisarz.