Szef Interpolu okradziony z tożsamości na Facebooku

Ronald Noble, szef Interpolu, to jedna z najbardziej wpływowych osobistości świata policji. Okazało się jednak, że na Facebooku jest tak samo wrażliwy na kradzież jak każdy internauta.

Informację o kradzieży tożsamości szefa Interpolu przekazał sam poszkodowany podczas konferencji Interpol Information Security w Hong Kongu. Richard Noble wyjawił, że przestępcy stworzyli dwa fikcyjne konta w portalu Facebook z jego danymi. Ich celem było wyłudzenie tajnych informacji dotyczących jednej z policyjnych operacji.

Oszustwo zostało wykryte niedawno przez zespół Interpolu odpowiedzialny za bezpieczeństwo informacji. "Jeden z podszywających się kryminalistów używał profilu do zdobycia wiadomości o osobach poszukiwanych w ramach operacji Infra-Red" - powiedział Noble.

Operacja Infra-Red miała miejsce między majem a lipcem tego roku. Jej celem było odnalezienie osób oskarżonych o morderstwa, pedofilię, oszustwa, korupcję, handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy, którzy uciekli spod jurysdykcji swojego kraju. W wyniku akcji Interpolu zatrzymano ponad 130 osób.

"Cyberprzestępczość rośnie do rangi bardzo poważnego zagrożenia. Biorąc pod uwage anonimowość Sieci, może to być ono największym z jakim się kiedykolwiek spotkaliśmy" - dodał Noble.

Podczas kradzieży tożsamości nie zostały złamane zabezpieczenia Facebooka. Przestępcy stworzyli profil szefa Interpolu bez żadnego problemu i zgodnie z procedurami portalu. Jest to jeden z problemów, z którym od lat zmagają się wszystkie serwisy społecznościowe.