Szalone zakupy nastolatka - wydał pół miliona funtów w iTunes i Amazon

Właśnie zakończył się proces sądowy pewnego brytyjskiego nastolatka, którego zakupy na iTunes i w sklepie Amazon mogą przyprawić o ból głowy. Chłopak wydał na muzykę 500 tysięcy funtów. Co więcej, była to jego własna muzyka, a funty oczywiście skradzione.

Dziewiętnastoletni Lamar Johnson został uznany winnym defraudacji naprawdę pokaźnej sumy pieniędzy. Szalony nastolatek postanowił podreperować własny budżet i zrobił to w wielkim stylu. Chłopak wydał 500 tysięcy funtów w serwisach iTunes oraz Amazon kupując stworzoną przez swój zespół muzykę.

Niestety Lamar dokonywał zakupów nie na własny koszt. Posługiwał się on skradzionymi kartami kredytowymi. Cały proceder trwał od stycznia 2008 aż do czerwca 2009 roku. Lamar otrzymywał oczywiście tantiemy za każdym razem gdy jego utwór został kupiony. Dzięki temu spora część z 500 tysięcy funtów trafiała do jego kieszeni.

Muzykant-rabuś pobrał swoje utwory co najmniej 2000 razy z łącznej liczby 6000 ściągnięć. Lamara skazano za to na 5 lat więzienia. 12 innych osób zamieszanych w sprawę (określanych mianem "członków zespołu") czeka na wyrok. Sąd musi m.in. sprawdzić czy któryś z nich nie jest odpowiedzialny za pozostałe 4 tysiące płatnych transakcji z możliwością pobrania utworów.