System bankowości internetowej Pl@net Fortis Banku

Pierwszy Polsko-Amerykański Bank (PPA), który niedawno zmienił nazwę na Fortis Bank, uruchomił internetowy serwis Pl@net w styczniu 2000 roku i był to wówczas trzeci tego typu system w kraju.

Pierwszy Polsko-Amerykański Bank (PPA), który niedawno zmienił nazwę na Fortis Bank, uruchomił internetowy serwis Pl@net w styczniu 2000 roku i był to wówczas trzeci tego typu system w kraju.

Swoją ofertę bank kieruje głównie do małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych.

W zależności od wysokości wpływów klient banku może otworzyć w Internecie rachunek tzw. Srebrny lub Złoty. W przypadku konta Srebrnego minimalna suma to 3000 złotych, Złotego – 7500 złotych. Obsługa pakietu Srebrnego kosztuje miesięcznie 5 zł, Złotego – 9 zł.

Rachunki w Fortis Banku uaktywniane są w ciągu jednego dnia.

Bank oprócz uwierzytelnienia użytkownika i hasła dostępu nadaje każdemu specjalny certyfikat klienta oraz daje prywatny klucz chroniony hasłem. Każda transakcja przeprowadzana w systemie Pl@net jest zabezpieczona i sygnowana podpisem elektronicznym klienta.

Prowadzenie konta internetowego jest bezpłatne. Za przelew lub zlecenie stałe płaci się 1,5 złotego. Fortis Bank umożliwia również swoim klientom prowadzenie kont walutowych w Internecie, a także dokonywanie przelewu z przyszłą datą realizacji.

Kilkakrotnie w ciągu dnia odbywa się aktualizacja danych między systemem internetowym a bankiem. Z usług systemu Pl@net obecnie korzysta 1,5 tysiąca klientów, z czego 40 procent to klienci indywidualni, a reszta to firmy. Łącznie Fortis Bank obsługuje 16 tysięcy podmiotów.

Od listopada 1994 roku akcje banku notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Pod koniec 1999 roku kontrolny pakiet akcji PPA Banku (58,8 proc.) kupił od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości (Polish-American Enterprise Fund) i Korporacji Finansowania Przedsiębiorczości (Enterprise Credit Corporation) belgijski Fortis Bank. Obecnie należy do niego 98, 4 proc. akcji polskiego Fortis Banku i prawo do wykonywania 75% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Przeniesiona została również siedziba banku z Krakowa do Warszawy.

Fortis Bank, który ma 18 oddziałów usytuowanych w największych miastach w Polsce, zatrudnia blisko 800 osób.