Symantec: cyberprzestępcy zarabiają więcej niż handlarze narkotyków

Według obliczeń Departamentu Skarbu USA dochody z przestępczości internetowej przekroczyły już wpływy z nielegalnego handlu narkotykami. Symantec w swoim raporcie potwierdza, że ofiarą ataków w cyberprzestrzeni pada już co piąty użytkownik Sieci.

Ranking PC World - pakiety Internet Security

W Polsce co 43 sekundy popełniane jest przestępstwo. W Internecie natomiast kradzieże tożsamości następują co trzy sekundy, co daje prawie 10 512 000 ataków rocznie. Przestępczość internetowa to realny problem, ponieważ jest bardziej zyskowna i zapewnia większą anonimowość, przez co ściganie takich ataków jest utrudnione.

Firma Symantec (Nasdaq: SYMC), producent oprogramowania antywirusowego marki Norton, rozpoczęła kolejną kampanię przeciwko przestępstwom internetowym. W ramach akcji Symantec udostępnił szereg ciekawych materiałów, z których można nauczyć się o bezpieczeństwie w Sieci.

Wśród najciekawszych źródeł wiedzy warto wymienić m.in. nową witrynę zawierającą mnóstwo informacji o zagrożeniach internetowych oraz krótki test wiedzy bezpieczeństwie w Sieci i szereg filmów na YouTube, które przedstawiają mechanizmy działania cyberprzestępców. Wśród najciekawszych warto wymienić odcinki: "Czarny rynek — kupno i sprzedaż tożsamości", "Fabryka zagrożeń — śledzenie znaków wpisywanych na klawiaturze z punktu widzenia ofiar i przestępców", "Fabryka zagrożeń — ataki typu "phishing" z punktu widzenia ofiary" oraz "Najgroźniejsi przestępcy i oszuści internetowi".

Uważasz, ze wirusy to jedyne zagrożenia czyhające w Sieci? Nic bardziej mylnego! Zapraszamy do lektury artykułu "Fałszywe antywirusy", w którym opisujemy najnowszą metodę cyberprzestępców - zjawisko fałszywych aplikacji antywirusowych, antyszpiegowskich lub antyadware, które zamiast chronić - zagrażają bezpieczeństwu użytkownika.