Symantec Anty-spyware

Symantec zamierza jeszcze w tym miesiącu udostępnić ochronę antyspyware, dołączając do swoich konkurentów na rynku oprogramowania antywirusowego - McAfee, Trend Micro i Computer Associates - oferujących rozwiązania do usuwania programow szpiegujących.

Pod koniec kwietnia na rynku ma się pojawić AntiVirus Corporate Edition 10.0 z dołączonym mechanizmem wykrywania rożnych typów spyware i advare. Drugi produkt dla przedsiębiorstw, Symantec Client Security 3.0, który łączy funkcje antywirusowe, osobistą zaporę ogniową i zapobieganie włamaniom, także ma uzyskać ochronę antyspyware. Produkt trzeci, dostępny teraz w bezpłatnej wersji beta, 2005 AntiSpyware Edition dla użytkowników indywidualnych i małych firm, zawiera dodatkowo funkcje antyspyware, uzupełniające mechanizmy antywirusowe i zapory ogniowej. Jego dostawy przewidziane są na czerwiec b.r.

Wszystkie trzy produkty używają tej samej technologii sygnatur antywirusowych i antyspyware. Główna różnica polega na tym, że AntiVirus Corporate Edition i Client Security mogą być centralnie zarządzane ze wspólnej konsoli, natomiast ta możliwość nie dotyczy AntiSpyware Edition.

Spyware - pod tym szerokim pojęciem kryją się różnego rodzaju trojany, monitory systemowe i kody adware, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i poufność danych - cierpią na brak jednoznacznego i starannego skatalogowania, tak jak ma to miejsce w wypadku klasycznych wirusów i "wormów". Symantec zamierza odgrywać istotną rolę w definiowaniu tych stosunkowo nowych zagrożeń i sposobów dzielenia się ich sygnaturami, co może pomóc w budowaniu bardziejkompletnych produktów wykrywania i usuwania.