Świstak na Fotce

Serwis aukcyjny Swistak.pl rozpoczął integrację z serwisem społecznościowym Fotka.pl. Obecnie wybrane aukcje ze Świstaka wyświetlane są na stronie głównej Fotki, a docelowo przeniesione zostaną na profile jej użytkowników.

Swistak.pl nie jest jedynym w polskiej sieci dużym serwisem aukcyjnym, który promuje się na serwisie społecznościowym. Pierwsze kroki w tym kierunku wykonało Allegro.pl, którego aukcje pojawiły się na Naszej-Klasie. Wierna społeczność serwisu uzyskała dzięki temu również możliwość kupowania towarów, bez konieczności przeszukiwania sieci. Model: win:win.

Wydaje się jednak, ze Swistak.pl poszedł o krok dalej. Użytkownicy Fotka.pl otrzymają równie możliwość zdefiniowania swoich preferencji zakupowych, co posłuży wyświetlaniu tych aukcji, które będą dla nich najbardziej interesujące. Obecnie wybrane aukcje ze Świstaka wyświetlane są na stronie głównej Fotki, a docelowo przeniesione zostaną na profile jej użytkowników. Co więcej, przechodzenie z witryny Fotka.pl na Swistak.pl odbywa się prawie niezauważalnie, ponieważ oba serwisy utrzymane są w identycznej kolorystyce i podobnym układzie.

Dodajmy, że pogłębiona integracja była z pewnością łatwiejsza na tych dwóch serwisach, niż to było w przypadku Allegro.pl i Nasza-Klasa.pl. Wynika to z tego, że Fotka.pl i Swistak.pl należą do tej samej firmy, czyli Fotka.pl.

Świstak na Fotce

Serwis aukcyjny Swistak.pl uruchomił także pierwsze funkcje społecznościowe i zapowiada kolejne już wkrótce. Użytkownicy otrzymali możliwość stworzenia listy kontaktów i dodawania do niej znajomych oraz kontrahentów. "Chcemy skończyć z anonimowością sprzedawców na serwisach aukcyjnych oraz ułatwić im pozyskiwanie stałych klientów" - mówi Piotr Szymczak, product manager serwisu Swistak.pl. "Wprowadzone rozwiązania z pewnością wpłyną pozytywnie na poziom bezpieczeństwa transakcji oraz ułatwią sprzedawcom budowanie własnej marki wśród użytkowników naszego serwisu."

W ciągu kilkunastu następnych dni pojawią się kolejne narzędzia, które pozwolą na łatwe zapraszanie osób z poza serwisu oraz szczegółowe przeszukiwanie bazy użytkowników. To pierwsze z zaplanowanych funkcji mających przekształcić Świstaka w serwis aukcyjno-społecznościowy.

AKTUALIZACJA

Odpowiada Piotr Szymczak - product manager Swistak.pl
U których użytkowników Fotki pojawią się aukcję z serwisu Swistak.pl?

P. Szymczak: Aukcje pojawią się u wszystkich użytkowników fotka.pl na ich profilach. Na chwilę obecną nie mogę jeszcze zaprezentowac takiego profilu. Dopiero rozpoczęliśmy testy kilku wersji i sposobów prezentacji aukcji, i zanim będzie ostateczny minie trochę czasu.

Jak zbieracie preferencje zakupowe? Czy użyjecie tych informacji jeszcze w innych celach?

Na swistak.pl preferencje będą zbierane dwoma sposobami - po pierwsze wg zachowania użytkownika, zbierania informacji jakie aukcje odwiedził, jakie przedmioty wyszukiwał + w powiązaniu z danymi użytkownika takie jak wiek czy miejsce zamieszkania. Druga metodą będzie deklarowanie preferencji przez samego użytkownika. W odniesieniu do Fotka.pl będziemy wykorzystywać przede wszystkim tą drugą metodę.

Na obecnym etapie nie jestem wstanie powiedzieć czy zebrane informacje będziemy wykorzystywali również w innych celach. Zastanawiamy się nad tym, jednak póki co integracja Swistaka z Fotka.pl oraz wyposażanie Swistaka w kolejne funkcje społecznościowe mają priorytet, w związku z czym mniej istotne tematy musza poczekać.

Czy sprzedawca ze Swistaka będzie mógł sobie kupić wyświetlanie jego aukcji na Fotce?

Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie czy sprzedawca ze Swistaka będzie mógł kupić wyświetlanie swojej aukcji na Fotka.pl.

Czy do takiego rozwiązania natchnęło was Allegro na Naszej-Klasie?

Integracja Swistaka i Fotka.pl była planowana już od dłuższego czasu, jednak aby zrealizować to zamierzenie musieliśmy najpierw przenieść Świstaka na zupełnie nową platformę technologiczną, co nastąpiło 24 października 2008. Poza tym ostatni zmiany na Swistak.pl i poczynione już kroki ku integracji Swistaka i Fotki to dopiero początek realizowanych przez nas zmian serwisu Swistak.pl, poza tym mają one zupełnie inny charakter niż w przywoływanym przez Pana przykładzie. Tym trudniej rozmawiać o podobieństwach ze współpracą Allegro i Naszej Klasy, które choćby z uwagi fakt iż mają 2 różnych właścicieli, nie będą wstanie zintegrować ze sobą nawet w części tak mocno jak będzie to miało miejsce w przypadku Fotka.pl i Swistaka.

Aktualizacja: 05 marca 2009 10:55

Odpowiada Piotr Szymczak - product manager Swistak.pl