Supertani Tlenofon w protokole SIP

Do końca sierpnia obowiązuje 50% obniżka cen na wszystkie połączenia w Tlenofonie realizowane za pomocą wdrożonego właśnie protokołu SIP. Cena za minutę międzymiastowego czy lokalnego połączenia wyniesie teraz 3,5 grosza netto. Dzięki protokołowi SIP możliwe będzie korzystanie z telefonii internetowej bez komputera.

Tlenofon od dzisiaj działa w protokole SIP. Ponieważ usługa jest wciąż testowana, spółka o2.pl wprowadziła 50% obniżkę cen na wszystkie rozmowy. Ceny zaczynają się więc od 3,5 groszy za minutę netto za rozmowy lokalne i międzymiastowe a wszystkie ceny w dotychczasowym cenniku chętni do przetestowania nowej usługi mogą podzielić przez dwa.

Dotychczas Tlenofon działał w oparciu o protokół IAX2. Istotną różnicą na korzyść usługi udostępnionej dziś w protokole SIP, jest bogata oferta niedrogich urządzeń zastępujących komputer. SIP pozwoli użytkownikom Tlenofonu swobodnie zaopatrywać się na rynku w aparaty telefoniczne IP lub przystawki do stacjonarnych telefonów, które zastąpią w tej roli komputery. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, co znacząco przyczyni się do wzrostu popularności telefonii internetowej - mówi Jacek Świderski z zarządu o2.pl.

Zdecydowana większość produkowanego na świecie sprzętu telekomunikacyjnego dla telefonii internetowej jest tworzona dla systemów opartych na protokole SIP. SIP (ang. Session Initiation Protocol), protokół inicjowania sesji, to standard dla zestawiania sesji pomiędzy jednym lub wieloma klientami. Jest obecnie dominującym protokołem sygnalizacyjnym dla Voice over IP.

Od dziś na stronie głównej portalu o2.pl internauci zachęcani są do skorzystania z TlenJava. Dzięki temu rozwiązaniu nie są zmuszeni do instalowania komunikatora na komputerze i mogą korzystać z niego z poziomu strony WWW.