Superszybki Internet dla uczniów i studentów

Brytyjscy uczniowie i studenci uzyskają wkrótce dostęp do sieci szkieletowej o przepustowości 10 gigabitów na sekundę. Sieć jest częścią infrastruktury o nazwie JANET (Joint Academic Network), która łączy 19 regionalnych centrów edukacyjnych oraz 18 milionów użytkowników.

W ciągu 4-5 lat przepustowość sieci zostanie zwiększona do 160 gigabitów na sekundę. Wówczas zyska ona nazwę SuperJANET5. Akademicka sieć zbudowana została przez firmę Verizon Business, która przejęła przedsiębiorstwo MCI, twórcę SuperJANET4. Działa ona z prędkością 10 Gb/s, a w ciągu dwóch lat będzie w stanie przesłać dane z prędkością 40 Gb/s.

Ciałem zarządzającym siecią akademicką jest UKERNA (United Kingdom Education and Research Network Association). Jej szef, Tim Marshall, uważa, że jedynie dwukrotne zwiększanie przepustowości sieci może zapewnić ośrodkom akademickim odpowiednią jakość usług.

UKERNA zapowiada, że stopniowo będzie rozbudowywała regionalne sieci JANET i zwiększała ich przepustowość. Cały proces zakończy się przed końcem bieżącego roku, a wówczas stara, mniej wydajna sieć zostanie odłączona.