Sun pozwał Microsoft

Sun Microsystems skierował pozew przeciwko firmie z Redmond, w którym domaga się 1 mld USD odszkodowania w związku z niewłaściwym, zdaniem Sun, wykorzystaniem przez MS środowiska Java.

Sun zarzuca Microsoftowi fragmentację platformy i wprowadzenie na rynek niekompatybilnej Runtime Environment, której licencjonowanie narusza prawa własności Sun. Celem Sun jest, jak napisano w pozwie, przywrócenie konkurencji na rynku poprzez usunięcie bezprawnych barier w dystrybucji platformy Java i interoperatywności pomiędzy oprogramowaniem Microsoftu i technologiach konkurencyjnych.

W pozwie Sun domaga się oprócz odszkodowania, także ujawniania kodu źródłowego przeglądarki IE oraz utworzenia interfejsów do współpracy Windows z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem Microsoft. Dotychczasowe pozwy przeciwko Microsoft dotyczyły głównie IE i systemu Windows. Sun po raz pierwszy skierował pozew, który dotyczy bardziej zaawansowanego oprogramowania jak platforma .Net. Sun chce między innymi wydzielenia .Net z Windows. „Microsoft zamierza wykorzystać .Net do przeniesienia swego obecnego monopolu na rynku systemów operacyjnych dla PC na bardziej ekspansywny i potencjalnie bardziej niebezpieczny monopol, które obejmie oprogramowanie dla wszystkich urządzeń komputerowych.” – stwierdzono w pozwie.

Według Microsoftu, pozew, podobnie jak złożone poprzednio, odbije się tylko na jakości obsługi użytkowników. W sprawie Javy, MS odpiera wszelkie zarzuty tłumacząc, że „miliony użytkowników Windows uzyskuje ta drogą łatwy dostęp do technologii Java”. Wszelkie kłopoty użytkowników z technologią Java wynikają z błędów Sun, a nie z powodu działań MS – wyjaśnia Micorsoft.

W styczniu 2001 roku Sun ugodził się z MS w sprawie pozwu z 1997 roku, dotyczącej wykorzystania przez firmę z Redmond technologii Java. Microsoft zgodził się wypłacić Sun 20 mln i zaprzestać używania na swoich produktach oznaczenia „Java compatible”. Tymczasem Micorsoft zmodyfikował pracę Javy do potrzeb komputerów z Windows – złamał uniwersalność tego środowiska programistycznego.