Sukces organizacji BREIN. 393 serwisy z torrentami zamknięte

Holenderska organizacja zwalczająca piractwo BREIN, która przyczyniła się m.in. do usunięcia torrentów z Mininovy, w 2009 r. doprowadziła do wstrzymania działalności kilkuset innych serwisów.

Jak podał serwis Torrentfreak.com, antypirackiej organizacji BREIN udało się doprowadzić od zamknięcia aż 615 mniejszych i większych nielegalnych serwisów, z czego większość stanowiły witryny związane z protokołem BitTorrent.

Prócz tego w grupie 615 zamkniętych serwisów znalazły się serwery eD2K w liczbie 35, jak również witryny oferujące streaming wideo, czy portale Usenetu.

W ubiegłym roku wiele serwisów pośredniczących w wymianie plików bądź zostało zamkniętych, bądź zmuszonych do usunięcia danych naruszających prawo autorskie. Najbardziej znane są problemy serwisu z torrentami - The Pirate Bay. Po raz pierwszy szwedzka policja już pojawiła się w firmie hostującej serwis w maju 2006 roku. W styczniu 2008 r. założyciele The Pirate Bay usłyszeli zarzuty. W 2009 r. zostali skazani na kary roku więzienia i zapłacenie odszkodowania w wysokości 30 milionów koron szwedzkich (ponad 11,6 mln złotych).

Inny serwis, Minonova po pozwie jaki złożyła organizacja BREIN, został przez holenderski sąd zmuszony do usunięcia torrentów pod groźbą kary tysiąca euro za każdy odnośnik od utworu chronionego prawami autorskimi. Obecnie w serwisie zamieszczane są jedynie torrenty prowadzące do treści nie naruszających praw autorskich.

Więcej informacji: TorrentFreak