Sukces Eclipse

Według danych przedstawionych przez Evans Data, w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce (czyli w całym regionie EMEA) gwałtownie rośnie wykorzystanie Eclipse – otwartego zintegrowanego środowiska programistycznego dla technologii Java. Podobna sytuacja jest obserwowana w Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku.

W porównanie z sytuacją z ub. roku (poprzednie badanie przeprowadzono w kwietniu 2003), w regionie EMEA liczba developerów, dla których jest to podstawowe środowisko pracy wzrosła o ponad 60%. W regionie Azji i Pacyfiku ten wzrost wyniósł odpowiednio 70% a w Ameryce Północnej – 90%. Spośród trzech głównych środowisk dla Javy Eclipse jako jedyne zyskuje rynek we wszystkich trzech regionach. Wszystko wygląda na to, że Eclipse ma szansę stać się prawdziwym open sourcowym przebojem. Podobnie przychylne przyjęcie widać było ostatnio tylko w przypadku MySQL – orzekli analitycy Evans Data.

Od czasu pojawienia się otwartego środowiska Eclipse pod koniec 2001 roku pozyskało ono silną i wierną społeczność developerów, podobnie jak silne wsparcie ze strony sektora IT – IBM, Borland, QNX Software Systems, Rational Systems, RedHat, SuSE czy Fujitsu. Obecnie Eclipse jest najpopularniejsze w Ameryce Północnej, wygrywając z bardziej zasiedziałymi jak JBuilder Borland, który zresztą pozostaje jeszcze najpopularniejszym środowiskiem w regionie EMEA.

Według badania przeprowadzonego wśród 400 developerów z EMEA okazało się ponadto, że:

@ kwestie bezpieczeństwa nadal pozostają najważniejszym zmartwieniem developerów. Włamania przytrafiają się coraz większej liczbie respondentów: w ub. roku było to 30%, których zaatakowano skutecznie częściej niż dwa razy; teraz dotyczyło to 39% ankietowanych.

@ Liczba użytkowników Windows XP wzrosła z 28% do 33%. Windows 2000 odnotował znaczący spadek – do 31% z 44%. Prognozy zapowiadają utrzymanie tego trendu: 43% kodu będize pisane na Windows XP, a tylko 15% - na Windows 2K.