Styczniowy spokój dotcomów

Według danych Webmergers, w styczniu padło 19 firm internetowych – najmniej od 17 miesięcy. Wartość przejęć i fuzji wyniosła w tym miesiącu 2,1 mld USD i była o 42% niższa niż przed rokiem.

Webmergers podał informacje na temat rynku firm internetowych w styczniu. Łącznie na przejęcia udziałów w 130 dotcomach wydano w styczniu br. 2,1 mld USD – to o 42% mniej niż w styczniu ub. roku. Webmergers odnotował za to najniższą od sierpnia 2000 roku liczbę upadków dotcomów – w styczniu zbankrutowało ich tylko 19. W najgorszym okresie, wiosną i latem ub. roku padało miesięcznie powyżej 50 firm z sektora nowej gospodarki. Styczeń przyniósł jednak zarazem upadek takich firm jak Global Crossing, Usinternetworking czy Beyond.com.

Do najważniejszych transakcji na rynku w styczniu należały przejęcie przez brytyjski bank internetowy Egg francuskiego Zebanku za 8 mln USD, przejęcie przez fundusz Sun Capital bankrutującego serwisu WebLink Wireless, przejęcie przez Register.com innej firmy rejestrującej domeny – brytyjskiego Virtual Internet. Ponadto m.in. Telefonica objęła udziały w niemieckim dostawcy DSL – HighwayOne a amerykańskie firmy oferujące transmisje strumieniowe - Streaming Media i E-media – połączyły się.