Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Prezentujemy wyniki dla witryn w sześciu pozostałych kategoriach: Motoryzacja, Budownictwo i nieruchomości, Edukacja, Sport, Styl życia i Turystyka. Zestawienie tematyczne zmienia perspektywę patrzenia na wyniki badania Megapanel - zamiast spoglądać na dane o popularności witryn dla wciąż tych samych graczy, spoglądamy na witryny, o których istnieniu często nie wiedzieliśmy. Powszechnie znane marki sąsiadują w tak skonstruowanych zestawieniach z często małymi, lecz cennymi serwisami tematycznymi. Jak sobie radzą?

W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy zestawienie najpopularniejszych witryn w sześciu kategoriach:

Społeczności

Nowe technologie

Biznes, finanse, prawo

Praca

Informacje, publicystyka, media

Kultura i rozrywka.

Dziś prezentujemy wyniki dla kolejnych sześciu kategorii z drzewka agregatów autoryzowanego przez Gemius. Tak jak poprzednie propozycje, tak zapewne i te spotkają się z pewną dozą krytyki ze względu na kryteria przypisania danej witryny do konkretnej kategorii.

Kategoria Motoryzacja

W kategorii Motoryzacja dwaj najważniejsi gracze, którzy zdecydowanie wyprzedzają pozostałe serwisy ze względu na liczbę użytkowników (real users), to Onet oraz Interia. Serwis ogłoszeniowy gratka.pl w swej części motoryzacyjnej radzi sobie jednak lepiej od nich, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę odsłon, która w styczniu zbliżyła się do 43 milionów. Pod tym względem wyróżnia się też autokacik.pl, który ustępuje pod względem liczby odsłon jedynie Gratce, Onetowi, Interii i Wirtualnej Polsce.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Kategoria Budownictwo i nieruchomości

W kategorii Budownictwo i nieruchomości prowadzi Gazeta.pl, której pod względem liczby użytkowników niewiele ustępuje Murator. Serwisy o tej tematyce na Gazeta.pl prowadzą też ze względu na liczbę odsłon. Agora ma kilka tytułów prasowych, w tym 'Ładny dom' i 'Cztery kąty', skąd może czerpać treści do serwisu Gazeta.pl. Dobrze radzi sobie też serwis wydawnictwa Murator. W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy specjalistyczne serwisy ogłoszeniowe gratka.pl, oferty.net oraz nieruchomości.pl. Gratka występuje też jako partner Wirtualnej Polski, zaś Trader.pl - Onetu.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Kategoria Edukacja

Cała zawartość Wikipedii zakwalifikowała się do kategorii Edukacja. Z liczbą 3,45 milionów użytkowników i prawie 80 milionami odsłon jest zdecydowanym liderem zestawienia. Na drugim miejscu znajdziemy ściąga.pl, która podobnie jak Wikipedia, wciąż przewija się w rankingu witryn o największej liczbie użytkowników standardowego zestawienia Megapanelu. Zasięg witryn w tej kategorii świadczy o tym, że tematyka edukacyjna jest jedną z najpopularniejszych wśród polskich internautów. Jak łatwo zaobserwować, popularne wśród użytkowników są darmowe słowniki internetowe.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Kategoria Sport

Na pierwszy już rzut oka widać, że zestawienie najliczniej odwiedzanych serwisów sportowych jest dla pierwszych czterech miejsc odbiciem zestawienia najpopularniejszych witryn. Prowadzi Onet, z prawie 30% zasięgiem, goniony przez Wirtualną Polskę z nieco ponad 15% zasięgiem. Dalej odnajdziemy Interię i Gazetę z ich serwisami sportowymi. Jednak już na kolejnych pozycjach odnajdziemy Sportingbet.com - globalnego bukmachera i kasyno, LiveScore.com, serwis, który podaje wyniki dla najpopularniejszych dyscyplin sportowych, 90minut.pl - serwis dla kibiców piłki nożnej i witrynę Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Kategoria Styl życia

Styl życia - to chyba wszystkie treści lekkie, łatwe i przyjemne okraszone poradami zdrowotnymi. W worku tak pojemnym zmieściły się zarówno Pudelek.pl (jako część serwisów life-stylowych o2), jak i rynekmedyczny.pl, niepełnosprawni.info, horoskopy i porady dotyczące i urody i wychowywania dzieci. Plus oczywiście przepisy kulinarne. Te wszystkie składniki razem rzeczywiście definiują styl życia, głównie w jego konsumpcyjnym wymiarze. Pozostaje jednak wrażenie, że ta kategoria - z plotkami o gwiazdach, poradnikami laktacyjnymi i treściami czerpanymi z tzw. czasopism kobiecych - jest najbardziej chaotyczna i nieostra.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Kategoria Turystyka

Wyniki w tej kategorii mogą zaskakiwać. Znajdziemy w niej serwis z podstawowymi informacjami o miastach Polski, wraz z bazą noclegową i możliwością szacowania długości trasy między dwoma miastami - odleglosci.pl - już na drugim miejscu, między serwisami turystycznymi Onetu i Wirtualnej Polski. Na wysokiej, czwartej pozycji uplasował się serwis rozklady.com.pl, z bazą połączeń autobusowych i przystanków. Serwisy grupy Travelplanet i Wakacje.pl są odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu tuż przed eholiday.pl, który niewiele im ustępuje pod względem liczby użytkowników. Na uwagę zasługuje wysokie miejsce serwisu map24.com, który oferuje dokładne mapy z wyszukiwarką adresów i możliwością precyzyjnego zaplanowania trasy.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

***

Wyniki dla pozostałych kategorii