Styczniowe rankingi tematyczne serwisów - pozostałe kategorie

Prezentujemy wyniki dla witryn w sześciu pozostałych kategoriach: Motoryzacja, Budownictwo i nieruchomości, Edukacja, Sport, Styl życia i Turystyka. Zestawienie tematyczne zmienia perspektywę patrzenia na wyniki badania Megapanel - zamiast spoglądać na dane o popularności witryn dla wciąż tych samych graczy, spoglądamy na witryny, o których istnieniu często nie wiedzieliśmy. Powszechnie znane marki sąsiadują w tak skonstruowanych zestawieniach z często małymi, lecz cennymi serwisami tematycznymi. Jak sobie radzą?

W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy zestawienie najpopularniejszych witryn w sześciu kategoriach:

Społeczności

Nowe technologie

Biznes, finanse, prawo

Praca

Informacje, publicystyka, media

Kultura i rozrywka.

Dziś prezentujemy wyniki dla kolejnych sześciu kategorii z drzewka agregatów autoryzowanego przez Gemius. Tak jak poprzednie propozycje, tak zapewne i te spotkają się z pewną dozą krytyki ze względu na kryteria przypisania danej witryny do konkretnej kategorii.

Kategoria Motoryzacja

W kategorii Motoryzacja dwaj najważniejsi gracze, którzy zdecydowanie wyprzedzają pozostałe serwisy ze względu na liczbę użytkowników (real users), to Onet oraz Interia. Serwis ogłoszeniowy gratka.pl w swej części motoryzacyjnej radzi sobie jednak lepiej od nich, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę odsłon, która w styczniu zbliżyła się do 43 milionów. Pod tym względem wyróżnia się też autokacik.pl, który ustępuje pod względem liczby odsłon jedynie Gratce, Onetowi, Interii i Wirtualnej Polsce.

Kategoria Budownictwo i nieruchomości

W kategorii Budownictwo i nieruchomości prowadzi Gazeta.pl, której pod względem liczby użytkowników niewiele ustępuje Murator. Serwisy o tej tematyce na Gazeta.pl prowadzą też ze względu na liczbę odsłon. Agora ma kilka tytułów prasowych, w tym 'Ładny dom' i 'Cztery kąty', skąd może czerpać treści do serwisu Gazeta.pl. Dobrze radzi sobie też serwis wydawnictwa Murator. W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy specjalistyczne serwisy ogłoszeniowe gratka.pl, oferty.net oraz nieruchomości.pl. Gratka występuje też jako partner Wirtualnej Polski, zaś Trader.pl - Onetu.

Kategoria Edukacja

Cała zawartość Wikipedii zakwalifikowała się do kategorii Edukacja. Z liczbą 3,45 milionów użytkowników i prawie 80 milionami odsłon jest zdecydowanym liderem zestawienia. Na drugim miejscu znajdziemy ściąga.pl, która podobnie jak Wikipedia, wciąż przewija się w rankingu witryn o największej liczbie użytkowników standardowego zestawienia Megapanelu. Zasięg witryn w tej kategorii świadczy o tym, że tematyka edukacyjna jest jedną z najpopularniejszych wśród polskich internautów. Jak łatwo zaobserwować, popularne wśród użytkowników są darmowe słowniki internetowe.

Kategoria Sport

Na pierwszy już rzut oka widać, że zestawienie najliczniej odwiedzanych serwisów sportowych jest dla pierwszych czterech miejsc odbiciem zestawienia najpopularniejszych witryn. Prowadzi Onet, z prawie 30% zasięgiem, goniony przez Wirtualną Polskę z nieco ponad 15% zasięgiem. Dalej odnajdziemy Interię i Gazetę z ich serwisami sportowymi. Jednak już na kolejnych pozycjach odnajdziemy Sportingbet.com - globalnego bukmachera i kasyno, LiveScore.com, serwis, który podaje wyniki dla najpopularniejszych dyscyplin sportowych, 90minut.pl - serwis dla kibiców piłki nożnej i witrynę Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kategoria Styl życia

Styl życia - to chyba wszystkie treści lekkie, łatwe i przyjemne okraszone poradami zdrowotnymi. W worku tak pojemnym zmieściły się zarówno Pudelek.pl (jako część serwisów life-stylowych o2), jak i rynekmedyczny.pl, niepełnosprawni.info, horoskopy i porady dotyczące i urody i wychowywania dzieci. Plus oczywiście przepisy kulinarne. Te wszystkie składniki razem rzeczywiście definiują styl życia, głównie w jego konsumpcyjnym wymiarze. Pozostaje jednak wrażenie, że ta kategoria - z plotkami o gwiazdach, poradnikami laktacyjnymi i treściami czerpanymi z tzw. czasopism kobiecych - jest najbardziej chaotyczna i nieostra.

Kategoria Turystyka

Wyniki w tej kategorii mogą zaskakiwać. Znajdziemy w niej serwis z podstawowymi informacjami o miastach Polski, wraz z bazą noclegową i możliwością szacowania długości trasy między dwoma miastami - odleglosci.pl - już na drugim miejscu, między serwisami turystycznymi Onetu i Wirtualnej Polski. Na wysokiej, czwartej pozycji uplasował się serwis rozklady.com.pl, z bazą połączeń autobusowych i przystanków. Serwisy grupy Travelplanet i Wakacje.pl są odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu tuż przed eholiday.pl, który niewiele im ustępuje pod względem liczby użytkowników. Na uwagę zasługuje wysokie miejsce serwisu map24.com, który oferuje dokładne mapy z wyszukiwarką adresów i możliwością precyzyjnego zaplanowania trasy.

***

Wyniki dla pozostałych kategorii