Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

Bardzo trudne - a właściwie niemożliwe - jest zaproponowanie takich kryteriów przynależności do danej kategorii, które byłyby bezdyskusyjne. 12 kategorii tematycznych zaproponowanych przez Gemius próbuje mniej lub bardziej udolnie uporządkować bogactwo tematyki internetu. Dotychczas porównywanie między sobą portali i serwisów tematycznych opierało się na arbitralnym wyborze serwisów i ich podstron przez podmiot, który takie porównanie chciał przedstawić. Teraz oparte jest na arbitralnym doborze witryn do kategorii, jakie zaproponował Gemius. W każdym razie rankingi tematyczne mamy podane na tacy. A przy okazji wyniki dla mniejszych witryn, które nie miały szans pojawić się w dotychczas prezentowanych wynikach Megapanelu.

Już w grudniowych wynikach Megapanelu za 2005 rok można było odnaleźć drzewko kategorii tematycznych. Po raz pierwszy część wyników przedstawił Piotr Ejdys, prezes Gemius SA na konferencji "Rok badania Megapanel PBI/Gemius - nowa jakość w planowaniu Internetu", która odbyła się 21 lutego.

Gemius zaproponował 12 kategorii tematycznych:

Informacje, publicystyka, media;

Kultura i rozrywka;

Motoryzacja;

Biznes, finanse, prawo;

Budownictwo i nieruchomości;

Edukacja;

Sport;

Styl życia;

Turystyka;

Nowe technologie;

Praca;

Społeczności.

Jak nam wyjaśnił Adam Pachla, asystent w Dziale Sprzedaży Gemius SA, zestaw kategorii tematycznych został ustalony i zatwierdzony przez Radę Badania Megapanel PBI/Gemius. - Przypisywanie poszczególnych witryn do poszczególnych kategorii tematycznych jest dokonywane po obejrzeniu każdej witryny będącej w badaniu i przypisaniu jej do odpowiedniej kategorii zgodnie z ustalonymi przez nas przez nas stałymi (niezmiennymi) regułami kategoryzacji. Przykładowo dla kategorii Nowe technologie, według zasad drzewka tematycznego należą tam też wszystkie witryny dotyczące telefonii komórkowej jak również elektroniki, komputerów, informatyki, technologii, telekomunikacji i internetu.

Prezentujemy wyniki dla pierwszej dwudziestki witryn, o największej liczbie użytkowników w sześciu kategoriach: Społeczności, Nowe technologie, Biznes, finanse, prawo, Praca, Informacje, publicystyka, media oraz Kultura i rozrywka.

Onet prowadzi w czterech z sześciu prezentowanych zestawień. Ustępuje w kategoriach Nowe Technologie i Praca. Tę ostatnią kategorię warto obserwować, ponieważ w ostatnim czasie walkę o rynek ogłoszeniowy w tej kategorii rozpoczęły Gazeta, Onet oraz Wirtualna Polska.

Kategoria Społeczności

W kategorii Społeczności wyraźnie prowadzi Onet. Ze względu na liczbę użytkowników, wyniki społecznościowych serwisów Gazeta.pl, Interii, Wirtualnej Polski oraz blog.pl są zasadniczo zbliżone. Ze względu na liczbę odsłon zdecydowanie prowadzi jednak grono.net.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

Kategoria Nowe technologie

Patrząc na witryny zebrane w kategorii Nowe technologie można mieć wątpliwości, czy sensowne jest porównywanie ze sobą wortali o ściśle technologicznej problematyce z serwisami oferującymi dzwonki do telefonów komórkowych czy tapety. Niemniej, niewątpliwym liderem ze względu na zasięg jest IDG.pl, który w styczniu odwiedziło prawie 2 mln użytkowników. Najwięcej odsłon internauci dokonali zaś na wapster.pl.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

Kategoria Biznes, finanse, prawo

Kategoria Biznes, finanse, prawo jest dość szeroka, skoro znalazł się w niej serwis Domu Wydawniczego ABC, Wirtualne Media oraz wortale tematyczne jak Bankier czy Money. Pierwsze trzy miejsca zajęły najpopularniejsze ze względu na liczbę użytkowników portale Onet, WP oraz Interia. Prowadzą również wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę odsłon. Na czwartym miejscu w zestawieniu ze względu na liczbę użytkowników znajdziemy wortal Bankier.pl, na piątym Money.pl - oba z porównywalną liczbą i odsłon i użytkowników.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

Kategoria Praca

Założony w 200 roku Pracuj.pl świetnie radzi sobie w kategorii Praca z odpowiednimi serwisami Gazeta.pl czy Wirtualnej Polski. Jest dwukrotnie większy niż serwis Praca na Onecie ze względu na liczbę użytkowników, a ze względu na liczbę odsłon bije wszystkie pozostałe witryny na głowę. Gazeta, która ma porównywalny zasięg, może liczyć na prawie trzykrotnie mniejszą liczbę odsłon. Interesujące wydaje się, jak radzić sobie będą w kolejnych miesiącach Onet i Gazeta, które przestąpiły ostatnio do walki o ten sektor ogłoszeniowy.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

Kategoria Informacje, publicystyka, media

Kategoria Informacje, publicystyka, media jest jedną z najbardziej interesujących też dlatego, że to właśnie informacje - obok rozrywki - są treściami, po jakie najczęściej sięgają internauci w prezentowanych przez nas kategoriach. Prowadzi Onet z 43,52% zasięgiem, wyprzedzając Wirtualną Polskę o ponad 1,5 mln użytkowników. Zasięg informacji na Gazecie jest mniej więcej połową jej całkowitego zasięgu ze stycznia. Na uwagę zasługują wysokie pozycje TVP, Rzeczpospolitej, RMF FM oraz BBC i innych mediów tradycyjnych, które treści przygotowywane pod kątem innego medium, potrafią spożytkować również w internecie.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

Kategoria Kultura i rozrywka

Wysokie pozycje rankingu w kategorii Kultura i rozrywka są zdominowane przez portale. Na piątej pozycji znalazł się serwis randkowy ilove.pl. O zaliczeniu do tej kategorii zadecydował jej stricte rozrywkowy charakter, podobnie jak w przypadku serwisu fotka.pl z siódmego miejsca. Wysoko odnajdziemy serwis filmweb.pl, który umiejętnie hołduje filozofii Web 2.0. W kategorii rozrywka na tle innych portali słabo wypadła Gazeta.pl.

Styczniowe rankingi tematyczne serwisów

***

Pozostałe kategorie: Motoryzacja, Budownictwo i nieruchomości, Edukacja, Sport, Styl życia i Turystyka

Styczniowe wyniki Megapanelu.