Straż Miejska w Warszawie zachęca do wysyłania SMS-owych zgłoszeń

W poniedziałek, Straż Miejska w Warszawie uruchomiła nowy numer alarmowy. Na 723 986 112 z dowolnej sieci można teraz wysłać SMS-a w sytuacji zagrożenia, by uzyskać pomoc i przyczynić się do ujęcia sprawców przestępstw i wykroczeń. Projekt prowadzony przy współpracy Zarządu Transportu Miejskiego ma służyć do zgłaszania zagrożeń w środkach komunikacji miejskiej. Może być szczególnie ważny dla osób głuchoniemych.

Zobacz też:

Numer 723 986 112 waży w komórce ledwie kilobajt, a kiedyś może uratować czyjeś życie!

Program jest elementem kampanii "Nie Toleruj! Powiadom!", której celem jest zachęcenie warszawiaków do porzucenia obojętności i większej wrażliwości społecznej. Nowy rodzaj zgłoszeń polega na wysłaniu SMS-a o treści POMOC na numer 723 986 112. W odpowiedzi, zgłaszający zostanie poproszony o podanie danych dot. zdarzenia, takich jak:

  • numer linii
  • numer boczny pojazdu
  • miejsce zdarzenia (np. przystanek)
  • kierunek jazdy
  • rodzaj zagrożenia (np. bójka, dewastacja, kradzież)

Straż Miejska informuje, że nowy numer służy wyłącznie do zgłoszeń SMS-owych. Zgłoszenia głosowe przyjmowane są pod numerami alarmowymi:

  • 112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego
  • 997 - Policja
  • 986 - Straż Miejska

Po wysłaniu SMS-owego zgłoszenia, Operator Straży Miejskiej skieruje odpowiednie jednostki na miejsce zdarzenia. W czasie, gdy podejmowana będzie interwencja, pasażer nadal będzie mógł utrzymać SMS-owy kontakt z centralą. To szczególnie ważna informacja dla osób niedosłyszących i głuchoniemych, które będą mogły w szybki sposób poinformować o niebezpiecznej sytuacji. Prawdopodobnie, usługa przyda się również pozostałym, np. w sytuacji, gdy wiadomość trzeba będzie wysłać w dyskretny sposób.

Koszt takich SMS-ów to zwykły koszt wiadomości tekstowej w wybranej sieci. Straż Miejska skorzysta w pracy z platformy MultiInfo, usługi Plusa, która poprzez prosty interfejs WWW umożliwia szybkie i skuteczne zarządzenia zdarzeniami.