Straty Nortela - jak przypuszczano

Potwierdziły się ostrzeżenia dotyczące złych wyników Nortela w drugim kwartale. Strata wyniosła 19,4 mld USD, ale częściowo spowodowała ją rynkowa ekspansja i restrukturyzacja firmy.

Największy światowy producent urządzeń telekomunikacyjnych poniósł rzadko odnotowywane w historii straty. Strata netto z bieżącej działalności wyniosła w II kw. 2001 r. 1,5 mld USD. W analogicznym okresie ubiegłego roku Nortel miał 637 mln USD zysku.

Na całość wyników złożyło się ponadto ok. 12,3 mld USD przeznaczonych na przejęcia i obsługę długów, 2,8 mld USD pochłonęła likwidacja działu rozwiązań dostępowych, 833 mln USD program redukcji zatrudnienia. Strata wynikająca z bieżącej działalności pozostała w granicach określonych wcześniejszymi prognozami. Przychody firmy jednak spadły w II kw. do 4,61 mld USD z 7,21 mld USD w analogicznym okresie ub. roku.

Zdaniem analityków tak złe wyniki źle wróżą przyszłości całego sektora telekomunikacyjnego, który znajduje się w zapaści. Według Anthony Scilipoti z Veritas Investment Research, nie należy się tam spodziewać znaczącego wzrostu przychodów co najmniej do połowy 2002 r.

Nortel, który zwolnił już 23 tys. pracowników, a w ciągu najbliższych 8 tygodni przewiduje zwolnienia kolejnych 7 tysięcy zatrudnionych.

<i>Źródło: TotalTele.com</i>