Sto lat, Google!

Internetowy gigant Google obchodzi dzisiaj oficialne 7 urodziny. Chociaż tak naprawdę firma powstała 7 września 1998 roku, a domena google.com zarejestrowana została osiem dni później to właśnie 27 września 1998 roku właściciele uznają za oficialną datę narodzin korporacji - przypuszczalnie dlatego, iż tego dnia zakończyła się "przeprowadzka" z pomieszczeń uniwersyteckich do garażu jednego z przyjaciół Brina i Page'a .

Sto lat, Google!

Urodzinowe logo Google

Tak naprawdę poczatki Google sięgają czasów jeszcze starszych. Larry Page i Sergey Brin, dwaj studenci Uniwerytetu w Stanford, rozpoczęli pracę nad silnikiem wyszukiwawczym BackRub opierając się na prostym założeniu. Przyjęli oni, iż witryna internetowa jest tym "ważniejsza" (a więc zajmie wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania) im więcej odnośników do niej znaleźć można w sieci. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Wkrótce zaprezentowano beta wersję wyszukiwarki Google, której nazwa wzięła się od terminu Googol (czyli 10 do potęgi 100) i miała sugerować, iż silnik pozwoli na sprawne poruszanie się w ogromnym morzu informacji w sieci.

W ciągu minionych siedmiu lat Google wzmocnił się tak bardzo, że stał się konkurencją dla największych przedstawicieli branży IT, takich jak Microsoft czy Yahoo. Niektórzy twierdzą, że spółka osiągnęła (lub niedługo osiągnie) niebezpieczną pozycję monopolisty (patrz: "Google - Twój przyjaciel czy wróg"), każdy jednak musi przyznać, że poruszanie się po Internecie bez pomocy Google'a wydaje się niemal niewyobrażalne.

Więcej informacji: Google