Steve Jobs: wytwórnie są zbyt chciwe!

Szef koncernu Apple Computer, Steve Jobs, podczas konferencji prasowej w Paryżu ostro skrytykował władze największych światowych wytwórni fonograficznych za chciwość. Jobs ostrzegł, że planowana przez nie podwyżka cen utworów sprzedawanych w internetowym sklepie muzycznym iTunes sprawi, że użytkownicy przestaną kupować muzykę i znów zaczną ją pobierać nielegalnie - a na tym stracą wszyscy.

Szef Apple skomentował w ten sposób zapowiedzi koncernów muzycznych, które przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie nowych umów licencyjnych z iTunes zapowiadają, że niezbędne będzie ustalenie nowej ceny za pliki, sprzedawane w e-sklepie (w tej chwili za pobranie jednej piosenki zapłacić trzeba 0,99 USD).

"Jeśli rzeczywiście chcą podnieść ceny, to oznacza, że robią się chciwi. Jeśli ceny pójdą w górę, to użytkownicy wrócą do pirackich serwisów i wszyscy na tym stracimy" - tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami Steve Jobs.

Zarzuty szefa Apple dotyczą przede wszystkim czterech wytwórni fonograficznych, które sprzedają na całym świecie ponad 75% wszystkich płyt z muzyką - Universal Music, Sony BMG Music, EMI Group oraz Warner Music.

Przedstawiciele koncernów muzycznych bronią się, tłumacząc, iż do podniesienia cen mogą zmusić ich wciąż malejące dochody - "Apple ma dwa podstawowe źródła dochodów - sprzedaż muzyki i sprzedaż sprzętu. My mamy tylko jedno" - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem agencji Routers Andrew Lack, szef Sony BMG Music.