Start Yahoo! w Polsce: prawda czy plotka?

Pojawiły się pierwsze doniesienia jakoby amerykański gigant Yahoo! miał pojawić się na polskim rynku. Wkroczenie Yahoo.pl do świata polskich portali horyzontalnych miałby przyspieszyć upadek najstarszego krajowego przedsięwzięcia - Wirtualnej Polski. Internet Standard postanowił zapytać przedstawicieli Yahoo! o plany dotyczące uruchomienia polskiej wersji portalu.

Start Yahoo! w Polsce: prawda czy plotka?
Informację o przymiarkach Yahoo! do uruchomienia projektu w Polsce podał Warsaw Business Journal, powołując się na sugestie domu mediowego OMD. Ewelina Dworak, szefowa działu reklamy internetowej OMD poinformowała nas, że przedstawiciele zagranicznych domów medialnych nieoficjalnie mówili o planach pojawienia się Yahoo! w naszym kraju. ”Nie znam jednak żadnych szczegółów tego przedsięwzięcia, nie potrafię nic powiedzieć na temat tego, czy będzie realizowała je jakaś firma zewnętrzna” - skomentowała Ewelina Dworak. Dodała jednak, że gdyby Wirtualna Polska zeszła z areny portali horyzontalnych, z pewnością ten fakt ułatwiłby pojawienie się Yahoo! w naszym kraju.

W ciągu ostatniej doby pojawiły się rozmaite spekulacje na temat Yahoo.pl. Sugerowano, że portal pojawi się pod koniec tego roku i będzie funkcjonował zarówno w wersji polskiej i angielskiej.

Aby wyjaśnić krążące plotki, Internet Standard skontaktował się z przedstawicielami Yahoo! ”Nie mamy na razie takich planów, by publicznie ogłaszać uruchomienie oddziału Yahoo! na nowych dla nas rynkach Środkowo-Wschodniej Europy” - powiedział Scott Morris, szef międzynarodowych kontaktów z prasą. Nie chciał jednak zaprzeczyć informacjom o możliwości pojawienia się Yahoo.pl.

Co na to portale?

Wielu przedstawicieli branży internetowej, zastanawia się nad tym, czy na naszym rynku wystarczy miejsca dla kolejnego portalu horyzontalnego. Zdaniem Łukasza Wejherta, wiceprezesa Onet.pl, w tej chwili nie ma specjalnej możliwości na to, by kolejny gracz mógł pojawić się na zatłoczonym już rynku. ”Moim zdaniem firmy zagraniczne będą pojawiać się w naszym kraju dopiero za dwa lata - powiedział Łukasz Wejhert - ”Wdrożenie przez Yahoo! planów uruchomienia portalu w Polsce pod koniec tego roku, będzie oznaczało problemy dla wszystkich uczestników rynku internetowego.”

Prezes portalu Interia.pl postanowił wstrzymać się od komentarza w tej sprawie.

O dalszym rozwoju wydarzeń będziemy informować na bieżąco.