Starcie cywilizacji teraz także w Internecie?

Iran oskarża Stany Zjednoczone o spowodowanie zamknięcia popularnego irańskiego serwisu informacyjnego online, Iranian Students' News Agency. Zdaniem przedstawicieli rządu irańskiego, amerykańska administracja zaleciła zamknięcie witryny dostawcy usług internetowych firmie The Planet, która utrzymywała stronę w sieci.

Przedstawiciele serwisu ISNA oświadczyli, że otrzymali od firmy The Planet wiadomość email o rozwiązaniu umowy i nienegocjowalnym zamknięciu strony w ciągu 48 godzin. Wszelkie próby kontaktu z providerem ze strony właścicieli witryny nie przyniosły rezultatów. Stronę ISNA przeniesiono już na inny serwer. Firma The Planet nie wydała jak dotąd oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Wysoki urzędnik irańskiego ministerstwa ds. informacji oskarżył Stany Zjednoczone o zainspirowanie zamknięcia witryny ISNA i tym samym - o naruszenie praw człowieka. "To znak, że nie możemy ufać Stanom Zjednoczonym ani krajom europejskim" - powiedział.

Incydent ten wywołał w państwach islamskich kolejną falę dyskusji na temat utworzenia przez te państwa wspólnego systemu komunikacji satelitarnej, który uniezależnił by je od technologicznie zaawansowanego Zachodu.

W minionym tygodniu Iran po raz kolejny stał się celem krytyki najważniejszych amerykańskich polityków. Sekretarz stanu Condoleeza Rice nazwała ten kraj 'placówką tyranii'.

Więcej informacji w serwisie BBC.