Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Standaryzacja obniża koszty

Próby standaryzacji języka XML na użytek elektronicznych giełd stali przypominają, że rynek bussines-to-bussines potrafi być równie nieracjonalny co bussines-to-consumer.

Wszyscy pamiętają walkę Netscape’a z Microsoftem o standard języka HTML. W grę wchodziła wygoda użytkowników WWW ale także rynek przeglądarek. Mimo powołania 3W Consortium najwięksi gracze ciągle „grają swoje”. Z podobnymi problemami boryka się bussines-to-bussines chociaż tutaj walczy się o standard języka XML.

W tej dziedzinie standaryzacja także przekłada się na łatwość komunikacji, wygodę użytkowników, a zatem mnożenie ich liczby i zysków elektronicznych giełd. Jednak w rywalizacji o klienta firmy usiłują zaoferować własne (i nietypowe) rozwiązania, licząc, że prześcigną konkurencję.

Niedawno szwedzka giełda stali Steelscreen zaproponowała swoją wersję XML-a, ale jego największy konkurent - amerykańska e-Steel - postanowiła wdrażać swój własny. Firmy zdają się nie pamiętać, że łatwość komunikowania się użytkowników sieci jest podstawowym czynnikiem obniżającym koszty transakcji. Przecież to właśnie założenie leży u podstaw organizacji internetowych rynków.

Oszczędności z tytułu elektronicznego handlu stalą wyniosą w 2001 roku 3,2-3,7 miliarda dolarów. Standaryzacja pozwoli jeszcze zwiększyć tą kwotę. Informatycy przypominają o tym rywalizującym giełdom, ale niestety nie do końca skutecznie. Co jakiś czas któraś z nich proponuje rozwiązanie, które potencjalnie może uporządkować rynek.

Taka idea przyświecała Steelscreen, opracowującej Metal XML. Cóż z tego skoro podobnie widzi e-Steel rolę swojego SML-a (Steel Markup Language). Czy chodzi tu o prestiż rywalizujących giełd, który nie pozwala na przyjęcie cudzego rozwiązania czy też o konkretne zyski, wynikające z upowszechnienia własnego standardu?