Standard na kursie 7-14.06

Spółki technologiczne w mniejszym stopniu przyczyniły się do obniżek głównych indeksów GPW w tym tygodniu. Z ich grona najwięcej straciły firmy mniejsze i średnie.

Główne indeksy GPW odnotowały w tym tygodniu spadki, za sprawą sesji z drugiej połowy tygodnia. Wyraźnie stracił indeks dwudziestu największych spółek (-3,4%). W piątek na zamknięciu przyjmował on wartość 1318,2 pkt. WIG stracił 2,6% w stosunku do zeszłego piątku i zamknął się na poziomie 15151,4 pkt. Za zniżki na GPW w mniejszym stopniu odpowiedzialne były w tym tygodniu spółki technologiczne. Indeks TechWIG stracił najmniej, bo 1,45%.

Spośród spółek informatycznych w minionym tygodniu najwięcej straciły mniejsze i średnie firmy. O ponad 23% obniżyły się notowania akcji Szeptela. Firma poinformowała o przygotowaniu nowej strategii wzrostu dochodów, poprzez sprzedaż nierentownych aktywów i skupienie na działalności w północno wschodniej Polsce 20% straciły też w tym tygodniu akcje Elzabu; wezwanie na akcje spółki ogłosił główny udziałowiec, włoski MWCR. Ponad 12% straciła CSS, a blisko 9% - Macrosoft. O 6,5% spadły w minionym tygodniu notowania Igroup. Mniej traciły największe firmy informatyczne: Softbank (-4,2%), Prokom (-2,2%) oraz ComputerLand (-2%).

Wyraźny wzrost odnotowały za to akcje Optimusa (4,5%), na co z pewnością korzystnie wpłynęły pomyślne dla spółki informacje o rozłożeniu na raty zaległości podatkowych i uchyleniu decyzji Kontroli Skarbowej w części dotyczącej 1998 roku. Najwyzszy wzrost odnotowały z grona sektora technologicznego akcje Telmaksu (6,6%). Blisko 4% zyskał też Elektrim, który nadal czeka na przegłosowanie wstępnego porozumienia z komitetem obligatariuszy przez zgromadzenie wszystkich posiadaczy papierów dłużnych holdingu.