Standard na kursie 22.02 – 1.03

„Najdłuższym skokiem” do gry powrócił w minionym tygodniu technologiczny Optimus. Zysk indeksów sięgnął średnio niemal 3%.

Po ubiegłotygodniowych stratach indeksy poszły w górę. TechWIG zyskał 2,8%, WIG 20 – 2,6%, a WIG 2,7%.

Największy wzrost w ujęciu tygodniowym odnotowały akcje Optimusa (13,2%). W piątek na zamknięciu za papiery spółki płacono 12,45 zł. Wzrost notowań Optimusa rozpoczął się w ub. poniedziałek, po informacji o podpisaniu kontraktu dla NATO-wskiej bazy w Belgii. Akcje Optimusa zyskały powyżej 16% w stosunku do zamknięcia z piątku. Zwyżka okazała się przygotowaniem do dużych pozasesyjnych transakcji pakietowych, w których po kursie wyższym o 39% od giełdowego właściciela zmieniło łącznie blisko 7% akcji Optimusa. W ujęciu tygodniowym znaczne wzrosty odnotowały także Agora (8,9%), ComputerLand (6%), Hoga (12,6%), Prokom (9,2%),

(5,3%) Softbank (4,2) i TP S.A. (4,9%), której akcjami tradycyjnie handlowano wśród spółek TMT najchętniej. Największe straty w skali tygodnia poniosły CSS (-10,3%), Elektrim (-10,6%), IGROUP (-7,3%).

Wzrosty przyniósł szczególnie początek tygodnia. Oprócz Optimusa zyskały w poniedziałek znacznie inne duże spółki – Agora i Prokom, wszystko jednak odbywało się przy niewielkim poziomie obrotów. Znaczne zwiększenie obrotów przyniosły kolejne dni tygodnia. We wtorek poza akcjami Optimusa, w pakiecie sprzedano także milion akcji MCI. Środa przyniosła m.in. wzrosty Hogi (7%) i Macrosoftu (5%). Spadły zwyżkujące do tej pory notowania Agory (-3,9%). W czwartek znacznie straciły akcje zagrożonego upadkiem Apeximu. Ponadto przy znacznych obrotach (5,5 mln zł) zyskały znacznie akcje Netii, co może oznaczać „intuicyjne” zakupy w związku z zapowiedzianym na wtorek WZA spółki układającej się z wierzycielami. Piątek przyniósł m.in. korektę w górę kursu Apeximu (7%) i spadek przy obrotach blisko 0,5 mln zł kursu Szeptela (-5%).