Standard na kursie 16 – 23.08

Wbrew rosnącym w tym tygodniu głównym indeksom, blisko 1% stracił TechWIG. Ponad 6,25% zyskała TP S.A.

W minionym tygodniu kilkuprocentowe wzrosty odnotowały wskaźnik WIG 20 i WIG. Indeks największych spółek zyskał ponad 4% i zamknął się w piątek 23.08 na poziomie 1081,2 pkt. WIG zyskał 3,3% i był notowany na koniec giełdowego tygodnia na poziomie 12 957,8 pkt. Stracił natomiast nieznacznie wskaźnik spółek technologicznych – niecał 1%. TechWIG w piątek na zamknięciu przyjmował wartość 401 pkt.

W ub. tygodniu ponad 6% zyskały papiery TP S.A. Akcje operatora wyceniono na piątkowym zamknięciu na 12,75 zł, a więc najwyżej od niemal dwóch miesięcy. Notowania TP S.A. rosną od czasu ogłoszenia w połowie sierpnia lepszych od spodziewanych wyników za II kwartał. Najwięcej w ub. tygodniu zyskały akcje (11,2%). Powyżej rynku rosły także Internet Group (4,4%), Interia (5,6%) i Agora (5,8%).

Największe straty w minionym tygodniu odnotował Softbank (-8,7%). Nad spółką ciążą jak się wydaje cały czas, pomimo oficjalnych zaprzeczeń zarządu, podejrzenia o kreatywną księgowość. Po opublikowaniu słabych wyników za drugi kwartał spółka nie jest dobrze oceniana przez analityków. Notowaniom nie pomogły nawet spekulacje na temat fuzji z ComputerLandem, ani informacja o obecności spółki na krótkiej liście szacowanego na 20-30 mln zł przetargu na system dla BGK. W minionym tygodniu sporo traciły też akcje Szeptela (-7,8%). Około 5% traciły też Macrosoft, Netia, której nie dane jest ciągle w związku z protestami Sisu uzyskać uprawomocnienia układu z wierzycielami Neti Holdings, oraz Elektrim, który z kolei prawdopodobnie nigdy nie zrealizuje swojej energetycznej strategii. Kolejny raz przesunięto termin wygaśnięcia wyłącznych praw negocjacji przez Eastbridge i BRE Banku kupna 49% Elektrimu Telekomunikacji, co jest postrzegane jako poważne zagrożenie dla tej transakcji.