Standard na kursie 15 – 22.03

Po nerwowym początku tygodnia, który przyniósł m.in. znaczny spadek notowań TP S.A., w drugiej połowie tygodnia nastąpiła poprawa. Ostatecznie spośród najważniejszych indeksów wyraźnie, bo ponad 6% stracił jedynie TechWIG. 32% w skali tygodnia stracił Apexim, a 27,9% - Elektrim.

Miniony tydzień przyniósł na warszawskiej giełdzie nieznaczne obniżenie wartości indeksu dwudziestu największych spółek – WIG 20 stracił mniej niż 1% i na piątkowym zamknięciu przyjął wartość 1357 punktów. Wyraźnie stracił natomiast TechWIG (-6,3%), który w piątek notowano na zamknięciu na poziomie 589,6 punktów. Wartość WIG w skali tygodnia praktycznie nie uległa zmianie.

Zdecydowanie największe spadki odnotowały akcje Apeximu (-32%) i Elektrimu (-27,9%). W przypadku warszawskiego integratora w doszło jednak do wyhamowania trwającej przez blisko dwa miesiące przeceny (w tym czasie akcje Apeximu straciły 85%) – we wtorek notowania Apeximu wzrosły o 13% przy największych w historii obrotach, które wyniosły 2,17 mln zł. W poniedziałek BRE Bank przedstawił swoją strategię rozwoju Elektrimu w branży energetycznej, który jednak nie spotkał się z optymistycznym przyjęciem na GPW: w ciągu dwóch kolejnych sesji Elektrim tracił po 14%, przy czym we wtorek obroty na akcjach Elektrimu przekroczyły 5,6 mln zł.

Znaczne obniżki w minionym tygodniu objęły także akcje Macrosoftu (-9%), który zyskał w końcówce ub. tygodnia nawet 12% przy obrotach najwyższych od początku notowań. Straciły ponadto wyraźnie papiery TP S.A. (-7,6%), Szeptela (-7%). Tak jak rynek technologiczny traciły

(-6,2%) Optimusa (-5,4%) i Grupa Onet (-4,3%). W przypadku TP S.A., spadki z początku tygodnia (w poniedziałek w sumie 4% przy obrotach rzędu 60 mln zł), były skutkiem opublikowania przez ING Barrings raportu pod tytułem "TP S.A. - nie do końca Elektrim, ale...", który zaleca m.in. sprzedaż akcji telekomu przy cenie docelowej 12 zł.

W minionym tygodniu wyraźnie zyskał jedynie Prokom (3,4%), który jako jedyną na polskiej giełdzie spółkę polecał kupować Merill Lynch.