Standard na kursie 14-21.06

Po znacznych przecenach na początku tygodnia, w końcówce na giełdzie pojawiły się wzrosty. Ponad 17% zyskały w skali tygodnia notowania Optimusa.

W tym tygodniu blisko 2% zyskał indeks spółek technologicznych TechWIG. Nieznacznie straciły natomiast WIG 20 (-0,4%) i WIG (-0,7%). Po przecenie z początku tygodnia, poprawa sytuacji nastąpiła w końcówce - tylko w piątek indeks dwudziestu największych spółek odzyskał 1,7%.

W minionym tygodniu najwięcej stracił Apexim. Akcje warszawskiego integratora straciły 24% wartości. W przyszłym tygodniu do sądu rozpatrującego wniosek o otwarcie postępowania układowego trafić ma nowy biznesplan spółki. Blisko 20% stracił Szeptel, głównie za sprawą wyprzedaży akcji przez drobnych akcjonariuszy – swoich pakietów nie zmniejszyli główni udziałowcy operatora z Szepietowa. W czwartek Szeptel osiągnął historyczne minimum na poziomie 6 zł, w piątek na zamknięciu za akcje spółki płacono już jednak 7 zł. O 17% obniżyły się notowania Telmaksu, o ponad 16% - Internet Group, a o 10% - MacroSoftu. Straciły także wyraźnie Getin (-4,8%) oraz Interia (-4,1%). Zwraca także uwagę ponad 2,5-proc. strata TP S.A. France Telecom nadal nie złożył jeszcze oferty kupna 2,5% akcji TP S.A.; w czwartek minister skarbu poinformował, że przedstawiciele telekomu złożyli mu ustną deklarację, że do złożenia oferty dojdzie jeszcze w czerwcu.

Największy wzrost odnotował w minionym tygodniu . Notowania spółki znacznie wzrosły po informacjach zarządu o planowanych zwolnieniach 10% załogi. Agencje prasowe przekazały dzisiaj, że planowane zwolnienia maja objąć jeszcze więcej pracowników spółki – od ¼ do 1/3 załogi. Nowy zarząd nie przedstawił wbrew zapowiedziom swojej nowej koncepcji działalności firmy. Według nieoficjalnych informacji, Optimus zdecyduje się na pozostanie wyłącznie producentem sprzętu komputerowego. Blisko 15% zyskał w minionym tygodniu Elektrim. Znaczny wzrost odnotował także Sterprojekt (7,9%). 6% zyskały akcje Netii po informacjach o wyznaczeniu przez sąd terminu głosowania przez wierzycieli porozumienia i otwarcia postępowania układowego.