Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Standard na kursie 12-19.07

Pomimo znacznych wzrostów notowań i obrotów w środę, tydzień, zwłaszcza w końcówce, przyniósł kolejny poważny spadek indeksów. Przed spadkami uchroniły się za m.in. TP SA, Netia, CL i Prokom.

Pomimo znacznych wzrostów notowań i obrotów w środę, tydzień, zwłaszcza w końcówce, przyniósł kolejny poważny spadek indeksów. Ponad 4,3% stracił w tym tygodniu WIG20. Indeks dwudziestu największych spółek stoczył się w piątek do poziomu najniższego od października ub. roku, osiągając 1119 punktów. Historyczne minimum osiągął także wskaźnik spółek technologicznych. Na sesji zamykającej ten tydzień giełdowy jego wartość wynosiła 440 pkt i była niższa o 3,7% od poziomu z końca ub. tygodnia. WIG stracił w tym tygodniu 3% przyjmując wartość 13320 punktów.

W tym tygodniu najbardziej – blisko 50% - straciły akcje Szeptela, przy utrzymujących się od końca czerwca wysokich obrotach. Od początku roku akcje operatora z Szepietowa przeceniono już dziesięciokrotnie, obecnie wyznaczone historyczne minimum przypada na 2,7 zł za akcję. O 40% obniżyły się ponadto notowania dogorywającego Apeximu – w tym tygodniu sądy odrzuciły wnioski o upadłość spółek zależnych warszawskiego integratora motywując to faktem, że ich wartość jest zbyt niska, by w wyniku przeprowadzenia upadłości pokryć choćby koszty postępowania. Do grona najbardziej zniżkujących spółek dołączył w tym tygodniu także Elektrim, którego papiery przeceniono niemal o jedną piątą. Ponad 10% stracił także MCI.

Wyraźnie traciły jednak również zwykle bardziej stabilne spółki. 6,85% w ciągu tygodnia straciły akcje Agory. 5,4% stracił Softbank, a 8,5% - SterProjekt. Ta ostatnia spółka przesunęła prezentację nowej strategii, opracowanej przez McKinsey, na wrzesień. Według nieoficjalnych informacji podanych przez „Parkiet”, wynika to z faktu iż opracowanie było delikatnie mówiąc mało odkrywcze – poza uporządkowaniem danych na temat spółki nie przedstawiało perspektyw rozwoju i ekspansji w nowe segmenty ani strategicznej grupy docelowej klientów.

Wyraźną, ponad 8-proc. stratę miała w tym tygodniu również Interia. Za papiery krakowskiego portalu płacono na piątkowym zamknięciu 3,16 zł, a więc blisko poziomu z października ub. roku. Do spadku notowań mogły przyczynić się powołujące się na źródła nieoficjalne informacje prasowe o tym, że przychody portalu w minionym kwartale miał przychody zbliżone do tych uzyskanych przed rokiem; w komentarzach powątpiewano więc czy do czasu wyczerpania środków z emisji portal zdoła uzyskać rentowność na poziomie operacyjnym. W opinii obserwatorów RMF mogłaby wówczas zamknąć portal lub włączyć go w swoje struktury, tak by działał podobnie jak Gazeta.pl w Agorze.

Wbrew ogólnym spadkom, w tym tygodniu zyskały notowania TYP S.A. (4,2%), Prokomu (3,2%), Netii (4%) i ComputerLandu (3,3%). W przypadku telekomów miniony tydzień nie przyniósł żadnych komunikatów, mogących wpłynąć istotnie na kursy, wzrosty są więc raczej korektą poprzednich spadków. Pomyślne wieści otrzymali natomiast z pewnością akcjonariusze Prokomu – najpierw spółka skutecznie negocjowała z obsługiwanymi urzędami, a wczoraj poinformowała, że w wartość jej tegorocznego portfela wynosi już ok. 500 do 600 mln zł. Z kolei ComputerLand doniósł o podpisaniu umowy dającej mu udział w offsecie Lockeheed Martin.