Standard na kursie 12-19.07

Pomimo znacznych wzrostów notowań i obrotów w środę, tydzień, zwłaszcza w końcówce, przyniósł kolejny poważny spadek indeksów. Przed spadkami uchroniły się za m.in. TP SA, Netia, CL i Prokom.

Pomimo znacznych wzrostów notowań i obrotów w środę, tydzień, zwłaszcza w końcówce, przyniósł kolejny poważny spadek indeksów. Ponad 4,3% stracił w tym tygodniu WIG20. Indeks dwudziestu największych spółek stoczył się w piątek do poziomu najniższego od października ub. roku, osiągając 1119 punktów. Historyczne minimum osiągął także wskaźnik spółek technologicznych. Na sesji zamykającej ten tydzień giełdowy jego wartość wynosiła 440 pkt i była niższa o 3,7% od poziomu z końca ub. tygodnia. WIG stracił w tym tygodniu 3% przyjmując wartość 13320 punktów.

W tym tygodniu najbardziej – blisko 50% - straciły akcje Szeptela, przy utrzymujących się od końca czerwca wysokich obrotach. Od początku roku akcje operatora z Szepietowa przeceniono już dziesięciokrotnie, obecnie wyznaczone historyczne minimum przypada na 2,7 zł za akcję. O 40% obniżyły się ponadto notowania dogorywającego Apeximu – w tym tygodniu sądy odrzuciły wnioski o upadłość spółek zależnych warszawskiego integratora motywując to faktem, że ich wartość jest zbyt niska, by w wyniku przeprowadzenia upadłości pokryć choćby koszty postępowania. Do grona najbardziej zniżkujących spółek dołączył w tym tygodniu także Elektrim, którego papiery przeceniono niemal o jedną piątą. Ponad 10% stracił także MCI.

Wyraźnie traciły jednak również zwykle bardziej stabilne spółki. 6,85% w ciągu tygodnia straciły akcje Agory. 5,4% stracił Softbank, a 8,5% - SterProjekt. Ta ostatnia spółka przesunęła prezentację nowej strategii, opracowanej przez McKinsey, na wrzesień. Według nieoficjalnych informacji podanych przez „Parkiet”, wynika to z faktu iż opracowanie było delikatnie mówiąc mało odkrywcze – poza uporządkowaniem danych na temat spółki nie przedstawiało perspektyw rozwoju i ekspansji w nowe segmenty ani strategicznej grupy docelowej klientów.

Wyraźną, ponad 8-proc. stratę miała w tym tygodniu również Interia. Za papiery krakowskiego portalu płacono na piątkowym zamknięciu 3,16 zł, a więc blisko poziomu z października ub. roku. Do spadku notowań mogły przyczynić się powołujące się na źródła nieoficjalne informacje prasowe o tym, że przychody portalu w minionym kwartale miał przychody zbliżone do tych uzyskanych przed rokiem; w komentarzach powątpiewano więc czy do czasu wyczerpania środków z emisji portal zdoła uzyskać rentowność na poziomie operacyjnym. W opinii obserwatorów RMF mogłaby wówczas zamknąć portal lub włączyć go w swoje struktury, tak by działał podobnie jak Gazeta.pl w Agorze.

Wbrew ogólnym spadkom, w tym tygodniu zyskały notowania TYP S.A. (4,2%), Prokomu (3,2%), Netii (4%) i ComputerLandu (3,3%). W przypadku telekomów miniony tydzień nie przyniósł żadnych komunikatów, mogących wpłynąć istotnie na kursy, wzrosty są więc raczej korektą poprzednich spadków. Pomyślne wieści otrzymali natomiast z pewnością akcjonariusze Prokomu – najpierw spółka skutecznie negocjowała z obsługiwanymi urzędami, a wczoraj poinformowała, że w wartość jej tegorocznego portfela wynosi już ok. 500 do 600 mln zł. Z kolei ComputerLand doniósł o podpisaniu umowy dającej mu udział w offsecie Lockeheed Martin.