Standard na kursie 10 - 17.05

10-proc wzrost indeksu spółek technologicznych i 7-proc. wzrost WIG 20 przyniósł na warszawskiej giełdzie miniony tydzień. W piątek najwyższe od listopada 2000 roku obroty odnotowano na akcjach TP S.A. (ponad 160 mln zł), a suma obrotów tego dnia przekroczyła 500 mln zł.

Ponad 16,4% zyskały w stosunku do zamknięcia w ub. tygodniu akcje TP SA, podobnie zwyżkowały także notowania Softbanku (17%). Ponad 10-proc. wzrost w skali tygodnia odnotowały także kursy IGROUP (12,8%) i Hoga (10,9%), znacznie wzrosły notowania Prokomu (8%), ComputerLandu (9,9%), MacroSoftu (7,7%), Netii (8,8%). Liderem wzrostów był jednak Elektrim (21,8%) – wstępne porozumienie zarządu z obligatariuszami zostało na początku tygodnia przyjęte wręcz hurra-optymistycznie: w poniedziałek akcje holdingu zyskały 24%.

Początek tygodnia był na GPW raczej spokojny, oczekiwano sprawozdań kwartalnych spółek. Znaczne wzrosty przyniosła druga połowa tygodnia, za co w zgodnej opinii komentatorów odpowiedzialna jest aktywność inwestorów zagranicznych. W czwartek ponad 9%, po informacji zarządu o zwiększeniu przychodów w br. i poprawie wyniku EBITDA, zyskały akcje TP S.A. Wzrost Tp S.A., któremu towarzyszyły obroty przekraczające 93 mln zł pociągnął za sobą w górę notowania także innych spółek. W piątek Telekomunikacja Polska zyskała kolejne ponad 2%, przy obrotach przekraczających 160 mln zł. Były to zdecydowanie najwyższe obroty akcjami TP S.A. od jesieni 2000 roku.

Ponad 10% zyskał w czwartek Softbank, wartość obrotu papierami spółki przekroczyła 9 mln zł, a w piątek – 16 mln zł. Jeszcze chętniej handlowano akcjami Prokomu – wartość papierów, które zmieniły właściciela podczas sesji czwartkowej i piątkowej przekroczyła 42 mln zł.

TechWIG przyjął na piątkowym zamknięciu wartość niemal 550 punktów, co oznacza prawie ponad 10-proc. wzrost w stosunku do zamknięcia z ubiegłego tygodnia. Indeks powrócił do poziomu notowań z I połowy kwietnia br. 7% zyskał wskaźnik dwudziestu największych spółek na GPW, który w piątek notowano na zamknięciu na poziomie 1385 punktów. WIG 20 był w ciągu ostatnich 3 miesięcy wyższy jedynie na początku marca, kiedy to nawet na krótko przekroczył granicę 1400 punktów. Niemal 5% zyskał WIG, który na koniec piątkowej sesji przyjął wartość 15662 punktów. Ostatni raz próg 15 600 punktów WIG notował pod koniec stycznia br.

W minionym tygodniu spadły kursy Agory (-2,8%), Simple (-4%), SterProjektu (-4,8%), Szeptela (-4,4%) i Talexu ( -3,5%). Wpływ na spadek notowań Agory miały wyniki z I kwartału (wartość zysku spadła do 17 mln zł z 35 mln zł rok wcześniej) i pesymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży w II kwartale br.