Standard na kursie 1 – 8.02

Wobec obniżek głównych indeksów, najmniej w skali tygodnia stracił TechWIG, który zresztą na jego koniec odnotował wzrost. Tydzień przyniósł koniec ofensywy notowań Grupy Onet. Inwestorzy dostrzegli za to inny notowany portal – Interię, której akcje zyskały ponad 15%.

W minionym tygodniu WIG 20 stracił 4,06% i na koniec piątkowej sesji przyjął wartość 1369,8 punktów. WIG stracił 3,55% w stosunku do zamknięcia z ub. piątku, na koniec tygodnia przyjmując wartość 15374,4 punktów. Strata TechWIG-u była spośród tych trzech spółek najmniejsza, indeks spółek technologicznych stracił 1,31% i w piątek 8.02 na koniec sesji był notowany na poziomie 662,4 punktów.

Indeks dwudziestu największych spółek („chwilowo”, ze względu na podział Optimusa – dwudziestu jeden) jedynie po sesji poniedziałkowej utrzymywał się jeszcze powyżej poziomu 1400 punktów. Wszystkie kolejne sesje WIG 20 kończył już w tym tygodniu poniżej tego poziomu. Koniec tygodnia przyniósł nieznaczną zwyżkę tego wskaźnika o 0,5% w stosunku do zamknięcia czwartkowego. TechWIG najsilniej odczuł zniżki z początku tygodnia – we wtorejk tracił do zamknięcia z opiątku 1.02 nawet 5%, osiadając na poziomie 632 punktów. W drugiej połowie tygodnia, dzięki sesjom środowej i piątkowej odzyskał znaczną część tych strat. Ostatecznie w piątek 8.02 wskaźnik zamknął się na 662,4 pkt. WIG najsłabiej spośród tych trzech indeksów odczuł piątkową poprawę, zyskując 8.02 kilkadziesiąt punktów i 0,3%.

W skali tygodnia zyskały znacznie notowania Interii – 15,4%, a także CSS (4,5%), Szeptela (4,32). Nieznaczne wzrosty w minionym tygodniu były także udziałem m.in. ComArchu, ComputerLandu i Netii. Znacznemu wzrostowi na przestrzeni tygodnia akcji Interii towarzyszyło powstrzymanie wzrostu notowań Grupy Onet. Przy obrotach 8.02 w wysokości ok. 0,6 mln zł, za akcje portalowej części dawnego Optimusa w piątek na zamknięciu płacono 34,5 zł, tyle samo co tydzień wcześniej. Notowania Interii zyskiwały, przy niezbyt dużych obrotach przez cały tydzień, by w piątek na zamknięciu osiągnąć 6,5 zł.

Trwała przecena Optimusa, którego notowania straciły w minionym tygodniu 11,41%, akcje technologicznego Optimusa po piątkowej sesji są warte 13,20 zł za sztukę. Na przestrzeni tygodnia stracił powyżej kilku procent również Elektrim (-5,61%), dla którego był to ze względu na wpływające do różnych instancji pozwy i zmiany w zarządzie ciężki tydzień, Softbank (-5,35%), trzeci z notowanych na giełdzie portali Hoga (-6,72%) – i to pomimo przekazania dobrych informacji o wynikach, IGROUP (-5,41%).

W minionym tygodniu bardzo chętnie operowano papierami TP S.A., na której obroty od środy (104,8 mln zł) do piątku przekroczyły 200 mln zł. Chętnie zawierano również transkacje, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia na akcjach Elektrimu, wartość obrotów papierami holdingu od środy wyniosła prawie 40 mln zł.