Stallman ogłasza Dzień Przeciw DRM

Richard Stallman ogłosił 4 maja dniem sprzeciwu wobec systemów cyfrowej ochrony praw autorskich. Współtwórca ruchu wolnego oprogramowania uznał, że najwyższy czas zacząć głośno mówić o niebezpieczeństwach, jakie jego zdaniem niesie stosowanie mechanizmów DRM.

Założyciel Free Software Foundation utrzymuje, że DRM jest zamachem na wolność użytkownika na dwóch poziomach. Po pierwsze - ogranicza sposób, w jaki można korzystać z posiadanych kopii opublikowanych utworów.

"Jego [DRM - red.] celem jest zmusić cię do używania zastrzeżonego oprogramowania, co znaczy, że nie kontrolujesz tego, co ono robi. Kiedy koncerny umawiają się, by tworzyć produkty mające nas ograniczać, my musimy zorganizować się, by je pokonać" - przekonuje Stallman.

Przypomnijmy, że kontrowersyjny system zabezpieczeń DRM zamierza wkrótce wprowadzić do swoich gier Ubisoft. Wraz z premierą Assasin's Creed II dla PC pojawi się system wymagający stałego dostępu użytkownika do Sieci. Jeśli gracz w trakcie zabawy nagle utraci połączenie z serwerami Ubisoftu, to gra automatycznie zatrzyma się i wyświetlając ekran pauzy będzie próbowała przywrócić komunikację.

Odliczanie rozpoczęte

Inicjatywa dnia sprzeciwu wobec DRM zyskała aprobatę organizacji Open Rights Group i Electronic Frontier Foundation.

Pierwsza z wymienionych to organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której przedmiotem zainteresowań jest ochrona praw i wolności użytkowników Internetu. Jej przedstawiciel, Jim Killock, ocenił, że DRM wpływa katastrofalnie na przysługujący użytkownikom prawowity użytek dóbr takich jak muzyka, filmy i książki. "DRM oznacza utratę kontroli i wystawienie na łaskę producentów" - komentuje.

Z kolei Richard Esguerra z Electronic Frontier Foundation, organizacji ochrony praw obywatelskich i promującej idee wolnego Internetu, przypomina, że wady DRM krytykowano już w czasach, gdy systemy te służyły głównie zapobieganiu kopiowania oprogramowania. "Teraz jednak DRM ewoluuje, ponieważ koncerny szukają możliwości daleko bardziej idących ograniczeń niż możliwość kopiowania plików" - podkreślał Esguerra.

Więcej szczegółów dotyczących planu obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciw DRM ma zostać ujawnionych w miarę zbliżania się daty 4 maja.

Organizacje i użytkownicy indywidualni, którzy chcą wziąć czynny udział w kampanii, mogą skontaktować się z organizatorami ([email protected]) lub odwiedzić stronę Defective By Design.

Więcej informacji: Free Software Foundation