Środowy przegląd prasy

Poznański Emax chce zwiększać swoje wyniki o co najmniej o 20% rocznie. Optimus będzie kontynuował prace przy wdrażaniu systemów informatycznych dla NATO. Francuski Alcatel, spodziewa się spadku sprzedaży w tym kwartale aż o 30%. "Biznes & Technologia" to dodatek specjalny do "Pulsu Biznesu", a w nim m.in. o stanie naszego rynku telefonicznych połączeń z Internetem i o korzyściach płynących z wykorzystania call center.

RZECZPOSPOLITA

Większa ostrożność, mniejsze koszty

Co najmniej o 20% rocznie chce zwiększać swoje wyniki poznańska grupa informatyczna Emax. We wtorek jej zarząd podał, że w 2002 r. firma osiągnęła 8,6 mln zł zysku netto, czyli o ponad 34% więcej niż rok wcześniej. Przychody firmy wzrosły o 25,5% do niemal 203 mln zł. (s. B5)

PULS BIZNESU

Monopol TP SA przestał istnieć tylko pozornie

Mimo liberalizacji rynku telefonicznych połączeń z Internetem, jego aktualny stan przedstawia się dość tajemniczo. Teoretycznie usługi takie w oparciu o numery rozpoczynające się od 020 świadczy 40 firm. Jednak ani ich przedstawiciele, ani TP SA nie chcą na ten temat mówić. (dodatek "Biznes & Technologia" s. II)

Telefon jest najbardziej popularny

Z usług call center korzystają najczęściej firmy zagraniczne. One bowiem znają rolę telemarketingu z macierzystych rynków. Polskie firmy rzadko korzystają z tego sposobu dotarcia do klientów i nieczęsto wprowadzają do budżetów pozycję call center. (dodatek "Biznes & Technologia" s. VI)

PARKIET

NATO z Optimusem

Optimus będzie kontynuował prace w bazie wojskowej PMO SHAPE w belgijskim Mons, przy wdrażaniu systemów informatycznych dla NATO. Łącznie wartość prac wykonanych przez spółkę dla Sojuszu Północnoatlantyckiego przekroczy 1 mln euro. (s. 6)

Alcatel zapowiada spadek sprzedaży

Największy w Europie producent sprzętu telekomunikacyjnego, francuski Alcatel, spodziewa się spadku sprzedaży w tym kwartale aż o 30%. Przyczyny to coraz mniejszy popyt na części do światłowodów i sprzęt telekomunikacyjny. Ubiegły rok spółka zakończyła siódmą z rzędu stratą kwartalną. (s. 10)