Środowy Przegląd Prasy

Zależna od Prokomu firma Koma znacząco poprawiła wyniki finansowe. Talex, poznańska spółka z sektora IT, poinformował o podpisaniu kontraktu wartości 19 mln zł z ING Bankiem Śląskim. Dotacje psują rynek - to zdanie domów software'owych o unijnych dotacjach na informatyzację małych i średnich firm. Wiele mówi się o rosnących przychodach z outsourcingu IT - jednak dość trudno pokazać konkretne umowy. Bez radykalnych reform Unia przestanie być konkurencyjna. AOL zwolni 700 osób. Roboty sterowane umysłem - co dziś potrafią. Dostęp do sieci nie musi być tani, lecz szybki i niezawodny.

PULS BIZNESU

Koma rośnie w dobrym tempie

Zależna od Prokomu firma Koma znacząco poprawiła wyniki finansowe. Po trzech kwartałach spółka ma 95,24 mln zł przychodów i 2,92 mln zł zysku netto. W samym trzecim kwartale odnotowała 83-proc. wzrost przychodów i o 135 proc. wyższy zysk netto.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=317016 (dostęp płatny)

Talex podpisał wielki kontrakt

Talex, poznańska spółka z sektora IT, poinformował o podpisaniu kontraktu wartości 19 mln zł z ING Bankiem Śląskim. Zgodnie z umową, giełdowa spółka ma zaprojektować i wdrożyć "nowoczesne środowisko teleinformatyczne" w oddziałach banku.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=317078 (dostęp płatny)

Dotacje psują rynek

Więcej z tego kłopotów niż pożytku. To zdanie domów software'owych o unijnych dotacjach na informatyzację małych i średnich firm. W ramach funduszy przedakcesyjnych oraz strukturalnych istnieje możliwość dofinansowania wdrożeń systemów informatycznych w małych i średnich firmach. Łącząc różne programy pomocowe, można uzyskać na wdrożenie grubo ponad 100 tys. zł. Jak na wdrożenie systemu ERP dla małych i średnich firm to naprawdę dużo. Mimo to dostawcy oprogramowania nie są zachwyceni.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=317011 (dostęp płatny)

Rynek przekonuje się do outsourcingu

Wiele mówi się o rosnących przychodach z outsourcingu IT - jednak dość trudno pokazać konkretne umowy. Outsourcerzy zacierają ręce. Jest dobrze. Według IDC, w 2003 r. w Polsce w tempie 150-proc. rozwinął się outsourcing zarządzania desktopami i infrastrukturą sieciową, nieźle radził sobie także outsourcing systemów informatycznych (wzrost o ponad 40 proc.). Słabsze tempo miał rynek dostawców infrastuktury - około 30 proc. Gartner Group przewiduje, że w roku 2007 ogólnoświatowy rynek outsourcingu będzie stanowił 33 proc. wszystkich wydatków na IT.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=317012 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Pozostać w pierwszej lidze

Na półmetku realizacji strategii lizbońskiej, która ma uczynić z Unii Europejskiej najbardziej dynamiczną gospodarkę świata w 2010 roku, tylko kilka krajów członkowskich wypełniło założone cele. Wśród państw mających z tym największe trudności jest Polska - wynika z publikowanego dziś raportu ekonomistów pracujących pod kierunkiem byłego premiera Holandii, Wima Koka.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041103/ekonomia/ekonomia_a_3.html

GAZETA WYBORCZA

AOL zwolni 700 osób

Największy na świecie dostawca internetu America Online planuje zwolnienie ponad 700 pracowników. Byłaby to redukcja zatrudnienia o 5 proc., do której może dojść już w przyszłym miesiącu.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2371557.html

Roboty sterowane umysłem - co dziś potrafią

Sparaliżowani ludzie potrafią już za pomocą myśli sterować kursorem komputera. Dzięki tej samej technice będą niedługo kierować wózkiem inwalidzkim, protezami, a kiedyś może nawet poruszać bezwładnymi rękami i nogami.

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,2371610.html

POLITYKA

Łowcy jeleni

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Żeby wyłudzić pieniądze, podszywają się pod zrozpaczonych rodziców szukających krwi dla umierającego dziecka, bank troszczący się o nasze interesy, a nawet urząd skarbowy. Lepiej więc mieć się na baczności.

http://polityka.onet.pl/162,1198338,1,0,2477-2004-45,artykul.html (fragmenty artykułu)

BUSINESSWEEK POLSKA

Taniej i szybciej

Dostęp do sieci nie musi być tani, lecz szybki i niezawodny. Triple-play: telefonia, interaktywne usługi telewizyjne, szerokopasmowe łącze do internetu - one wyznaczają trend na rynku.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=387