Środowy Przegląd Prasy

Komu URTiP przydzieli wolne częstotliwości UMTS i GSM 1800 ? Sejm zajmie się sprawą interwencji Komisji Europejskiej w przetargu na system ochrony polskich granic. To może być dobry rok Softbanku. Udziałowcy Symbiana chcą zablokować chęć Nokii na przejęcie kontroli nad konsorcjum. Czy Microsoft uniknie słonej kary za monopolistyczne praktyki w Unii Europejskiej?

PULS BIZNESU

Komu częstotliwość?

Witold Graboś, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, chce ogłosić przetarg na wolne częstotliwości. Być może do gry wejdzie wtedy czwarty gracz. Czy nowa siła zmieni sytuację na polskim rynku telefonii komórkowej ? (s. 1, 4-5)

Sejm rozpatrzy

Będzie interpelacja w sprawie niemieckiego Atlasa, który ma zbudować system ochrony granic, choć przegrał przetarg z polskim Ster-Projektem. Jak donosi dziennik, w sprawie firmy z Niemiec interweniowała Komisja Europejska. (s. 6)

Żniwa Softbanku

CDM Pekao szacuje, że tegoroczny zysk Softbanku wzrośnie do 27 mln zł. Nie będzie to jednak przyczynkiem do wzrostów drogich już akcji integratora. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Era nie T-Mobile

Prezes niemieckiego operatora Rene Oberman powiedział gazecie, że nie zmieni nazwy sieci komórkowej Era, dopóki nie powiększy w niej udziałów. Zanim to nastąpi, musi zostać uporządkowana obecna sytuacja w PTC. (s. 20)

Nokii nie

Udziałowcy Symbiana nie chcą dopuścić do przejęcia kontroli nad konsorcjum przez Nokię. Fiński producent zaproponował niedawno odkupienie 31,1 proc. udziałów od spółki Psion za 250,7 mln USD. Po transakcji Nokia objęłaby 63 proc. udziałów w Symbianie. (s. 20)

Microsoft uniknie kary ?

Kolejny przeciek z Komisji Europejskiej. Jak się okazuje, komisja pozwoli MS zaproponować własne rozwiązanie, jak przywrócić prawdziwą konkurencję na rynku serwerów i odtwarzaczy. (s. 21)