Środowy Przegląd Prasy

11 marca zmiany w radzie nadzorczej Netii. PGNiG i SAP czekają na akceptację przez ministerstwo skarbu wartego 100 mln zł kontraktu na informatyzację górniczo-naftowej spółki. W związku z tworzeniem dużych rezerw, m.in. na zwolnienia pracowników, TP może za IV kwartał ub. roku wykazać stratę. Od poniedziałky nowy wirus Doomjuice przygotowuje się do ataku na witryny Microsoftu.

PULS BIZNESU

Roszady w radzie Netii 11 marca

11 marca odbędzie się na wniosek mniejszościowych akcjonariuszy NWZA Netii. Fundusze reprezentujące w sumie 10% kapitału operatora chcą zmian w radzie nadzorczej. (s. 5)

SAP może zarobić nawet 100 mln zł

PGNiG zakończyło rozmowy z SAP dotyczące szacowanego na 100 mln zł kontraktu informatycznego. Propozycja umowy na licencję została przesłana do Ministerstwa Skarbu Państwa. Wg PB pierwotnie umowa opiewająca na licencję, wdrożenie, szkolenia i serwis była warta 300 mln zł. Obecna nie potwierdzona wartość kontraktu uzyskana została w toku dwuletnich negocjacji. (s. 7)

Możliwa niewielka strata operatora

Koszty restrukturyzacji mocno ograniczają zysk Telekomunikacji Polskiej w IV kwartale 2003. Zdaniem analityków grupa powinna wykazać za ten okres 100 mln zł zysku netto. Jednak w związku z ostatnimi działaniami księgowymi spółki - utworzeniem bardzo dużych rezerw, łącznie ok. 500 mln zł, w tym 200 - 230 mln zł na redukcję zatrudnienia - można liczyć się nawet ze stratą. (s. 9)

GAZETA PRAWNA

Czy komputery wygryzą doradców

Ceny usług podatkowych są z roku na rok niższe w związku z opanowaniem przez podatników tajników rozliczania się z fiskusem, zwłaszcza przy pomocy programów komputerowych. 2 lata temu cena sięgała 200 zł, jeśli podatnik dokonywał odliczeń. Dziś według GP - od 20 do 40 zł. (s. 1, 4)

Przedsiębiorcy wracają do łask bankowców

W ostatnich miesiącach banki odnotowują poprawę jakości zadłużenia sektora przedsiębiorstw, która jest rezultatem lepszej kondycji firm. Dotychczas dynamika kredytów dla przedsiębiorstw była znacznie niższa (w grudniu ub. r. 2,9%) od notowanej wśród gospodarstw domowych (odpowiednio 14%). (s. 9)

GAZETA WYBORCZA

Ulubiony cel

Twórcy wirusa MyDoom podjęli nową próbę zablokowania Microsoftu - od poniedziałku w Internecie jest wirus Doomjuice, który wykona atak na strony Microsoftu wykorzystując luki w systemie spowodowane przez MyDooma. Ponad milion komputerów ma wciąż otwarte porty i wirus może z nich zaatakować stronę Microsoftu - napisali analitycy firmy mi2g. (s. 24)